Přestože musel kvůli zdravotním problémům před časem spravování aut zanechat, věnuje se jim dál alespoň tím, že především veterány fotografuje. Mezi jeho nejznámější snímky z toho důvodu patří záběry starých vozidel a motocyklů.

„Veterány mám rád, jsou totiž úplně něco jiného než nová auta. Je to vlastně taková moje nemoc z povolání,“ poznamenává fotograf, který obdivuje úžasnou řemeslnou práci původních výrobců dopravních prostředků.

První vážně míněné fotografie starých vozidel začal Strnad realizovat zhruba před šesti lety. Jako patriot má nejraději české značky, například Aero a další, které již neexistují. „Bývali jsme velmoc. Vyráběly se u nás krásné automobily a motocykly. Všechno to však odešlo. Pokud nějaký takový skvost objevím, tak si ho samozřejmě rád vyfografuji,“ přiznává se Strnad, na jehož snímcích je znát také fotografova původní profese. Vedle celkových pohledů na stroje totiž často zaznamenává konstrukční detaily například motorů. Právě díky práci automechanika je na fotografiích znát cit pro řemeslné a technické zpracování. Vedle soukromých sbírek byly Strnadovy fotografie automobilů k vidění na řadě kolektivních výstav v tuzemsku i u sousedů na Slovensku.

Bezmála dva roky jeho snímky zdobily například zdi kunovické stanice technické kontroly. Tam jeho fotografie nedávno vystřídaly záběry terénních automobilů Lubomíra Pospěcha. Strnadova fotografická díla bylo možné už dvakrát spatřit na uherskobrodském autosalonu. Tam by měla být k vidění i letos.

Také při práci v dílně měl fotograf ze Slovácka možnost osobního setkání s historickým vozidlem. Před časem připravoval na technickou prohlídku vůz Spartak. Přestože tvrdí, že mezi starými a novými auty je veliký rozdíl, nikdy neměl při práci na starém autě větší problémy. „Na spartacích, octaviích a dalších starých škodovkách jsem se vlastně vyučil, a tak je znám prakticky do šroubku. Taková práce je pro mě vždycky nostalgickou vzpomínkou,“ dumá Strnad nahlas. On sám dokonce veterána vlastnil, ale protože neměl na jeho renovaci dostatek času, prodal jej jinému nadšenci. Potěšilo ho alespoň zjištění, že stařičkou tatru nový majitel uvedl do pojízdného stavu. Milovník starých aut obdivuje práci všech šikovných majitelů veteránů, a tak si nenechá utéct žádný jejich sraz, kde by mohl pořídit další nový snímek. Stará vozidla zachycuje osobitým stylem v drtivé většině stále na diapozitivy. K jeho snům patří vystavovat na největším srazu veteránistů v Praze.

Více se dočtete v tištěném vydání Slovácké deníku.