Za digitální přístroj zákazník utratí v průměru pět až deset tisíc. Zrcadlovky si pořizují studenti fotografie i amatéři

Na film většinou stále fotí starší lidé, kteří nejsou počítačově gramotní. „Proto hledají přístroje, které nejsou vázány na PC a mají snadnou obsluhu,“ uvedl prodavač uherskohradišťského obchodu AZP Foto Vilém Petřík.

Analogové přístroje tak kupuje již jen úzká cílová skupina. „Tvoří zhruba pět procent z celkového prodeje,“ sdělil společník zlínské firmy Fotografia Vladimír Krčma. Tyto fotoaparáty stojí od čtyř set korun. „Nejprodávanější je Olympus,“ informovala vedoucí valašskomeziříčské prodejny CeWe Color Lenka Ovčačíková.

Ve CeWe Color dvacet procent zákazníků nakupuje tyto přístroje, osmdesát procent pak připadá na digitální fotoaparáty. Nejžádanější je podle Ovčačíkové značka Panasonic. „Lidé si nejvíce pořizují přístroje od dvou a půl do pěti tisíc korun,“ řekla.

Uherskohradišťský prodejce má jiné zkušenosti. „U nás je největší zájem o Canon, nejčastěji v cenové hladině od pěti do sedmi tisíc,“ uvedl Petřík. Podle Krčmy ze zlínské firmy Fotografia je favoritem prodejny Olympus a nakupující utratí za přístroj obvykle pět až deset tisíc.

Digitální fotoaparáty se staly masovou záležitostí. „Jejich cena výrazně klesla. Zboží, které bylo k dostání za deset až patnáct tisíc před čtyřmi lety, dnes pořídíte za pět tisíc. Kvalitnější, které byly za pětadvacet, zase za devět tisíc,“ konstatoval Petřík.

Snížila se i cenová hladina takzvaných digitálních zrcadlovek. „Na český trh se dostaly před čtyřmi pěti lety. Tenkrát stály kolem čtyřiceti tisíc, dnes lze základní koupit za patnáct až pětadvacet tisíc,“ poznamenal Petřík.

Používají je většinou ti, kteří se o fotografování více zajímají a neskončí pouze u narozeninových oslav. „Jsou to fotografové, kterým obyčejný digitál nestačí. Také je hodně nakupují studenti fotografických oborů,“ podotknul Krčma.

Zrcadlovky patří mezi pokročilé fotoaparáty. „V hledáčku se díváte přes zrcadlo. Je u nich možnost vyměňovat objektivy,“ vysvětlil Krčma. Bývají také zpravidla odolnější a s vyšší rozlišovací schopností. Poloprofesionální stojí třicet až padesát tisíc a špičkové padesát až sto. Z celkového prodeje tvoří asi deset procent.

Dobře se prodávají i kombinované digitální přístroje. „Mají tu výhodu, že můžete fotit jak přes hledáček, tak přes LCD displej,“ řekla Ovčačíková. Jejich cena se pohybuje zhruba od deseti tisíc.

Lidé se při nákupech orientují podle ceny i účelu, který fotoaparát pořizují. „Důležité je, co od přístroje očekávají. Zda fotí často, či jen sem tam pro rodinu a na dovolené,“ zdůraznila Ovčačíková.

Do velké míry se zákazníci nechají ovlivnit prodejcem. „Přijdou s určitou představou, která nebývá vždy ideální. Společně to prodiskutujeme,“ podotknul Petřík.

Někteří zákazníci jsou však informovanější. „Především mladí lidé pečlivě zkoumají možnosti na internetu, kde buď nakoupí, ale často také přijdou na prodejny, kde už pouze ukážou prstem na vybraný přístroj a zaplatí,“ řekl Krčma.

Při nákupu prodejci doporučují držet se osvědčených značek od známých výrobců. „Na trhu je spousta neznačkových výrobků, ale některé nemají dlouhou životnost. Pokud se vám porouchají, servis je obvykle velmi složitý,“ varoval Krčma.