„Tak jak to děláme my, to nedělá nikdo. Náš senzor je v dané kategorii nejlepší na světě,“ usmívá se oceněný Salašan a přiznává, že má má rád výzvy a moderní technologie jsou jeho velkou vášní, kterou uplatňuje ve svém podnikání už od samotného začátku.

Společnost na výrobu tlakoměrných přístrojů spoluzaložil Karel Mareček v roce 1993.

„Když jsme začínali, seděli jsme čtyři v jedné kanceláři. Měli jsme jednoho dělníka a ten montoval tlakoměry,“ vzpomíná na své podnikatelské začátky. Pokorně však uznává, že bez svých spolupracovníků by to tak daleko nedotáhl.

„Dnes náš tlakoměr najdete snad úplně ve všem. V lodích, ve studnách a v každém automobilu je minimálně dvacet měřících míst tlaku,“ dodává Karel Mareček.

Přestože je BD SENSORS úspěšnou globální firmou, centrála spolu s hlavním pracovištěm stále zůstávají v Buchlovicích.

Technologický rozvoj Karel Mareček prosazuje napříč všemi procesy a činnostmi ve firmě. V roce 2014 jeho podnik zavedl kompletní bezpapírovou výrobu, což znamená, že každý zaměstnanec disponuje tabletem, kde najde vše potřebné ke své práci.

„Na tabletu každý dělník řeší, co má dělat, jak se má hlásit, má tam výrobní dokumentaci i odhlášení z práce,“ vysvětluje oceněný podnikatel.

Inspiraci k inovacím sbírá doslova všude kolem sebe a sám se snaží zaměstnance inspirovat. Firma BD SENSORS dlouhodobě a intenzivně spolupracuje s řadou technických fakult. Karel Mareček však svou pozornost zaměřuje také na žáky základních a středních škol, které se snaží podnítit v zájmu o technologie a inovace. Podělit se o své zkušenosti nemá problém ani s dalšími firmami.

Tento jeden z nejvýraznějších podnikatelů na Slovácku je činný i v regionu, kde podporuje řadu spolků a organizací. Pomohl vybudovat například Centrum slováckých tradic v Modré, které bylo postaveno podle Marečkova vlastního architektonického návrhu.

Kromě technologií je jeho vášní ve volném čase létání, sám je pilotem malého letadla a vrtulníku. Jinak ale Karel Mareček zůstává nohama pevně na zemi a rád by ve vztahu ke svým zákazníkům dál plnil vše, co slíbí.

Vizitka Karla Marečka

Bydliště: Salaš

Věk: 58 let

VŠ: VUT Brno

Klára Hanačíková