„Se zavedením eura na Slovensku podražilo ubytování. Takže když to má někdo stejně daleko k nám i do lázní na Slovensku, jede raději k nám. Vypovídá o tom i to, že oproti minulému roku nás letos navštívilo o sto procent Slováků více,“ uvedl obchodní referent luhačovického hotelu Miramare Radim Masařík.

Zmínil, že na tuto skupinu zahraničních hostů se chtějí zaměřovat i v budoucnu. „Mají k nám blízko, je to jako by zahraničí, ale přece jen se zde necítí tak cize jako třeba v Rakousku, přece jen máme kus společné historie,“ přiblížil Masařík.

Nárůst slovenských zákazníků zaznamenali i ve společnosti Lázně Luhačovice. „Jejich počet se zvýšil asi o dvacet procent. Snažíme se tuto klientelu udržet a pokud možno získat další zákazníky z této oblasti. Právě o to jsme se snažili o tomto víkendu v Bratislavě, kde se konal menší veletrh českých lázní,“ sdělil vedoucí oddělení marketingu a prodeje Lázní Luhačovice Dalibor Chrastina.

Podobně jsou na tom i pozlovické hotely Zálesí a Pohoda. „Zdražení na Slovensku nám dopomohlo k získání nové klientely. Zatímco ostatních zákazníků kvůli hospodářské krizi trochu ubylo, Slováků přijelo letos asi o deset procent více než loni,“ poznamenal ředitel obou hotelů Josef Michálek.

Na slovenské sousedy se zaměřují ale i další turistické cíle Zlínského kraje. „Se Slovenskem spolupracujeme už dlouho, půjčujeme si řemeslníky a soubory, velkou část našich návštěvníků tvoří právě příslušníci zmíněného státu. Kolik jich tu ale každoročně je, nepočítáme,“ řekla pracovnice sekretariátu ředitele Valašského muzea v přírodě Jana Dohnalová.

Získat klientelu ze Slovenska se snaží i Sirnaté lázně z Ostrožské Nové Vsi. „Taky jsme se o tomto víkendu zúčastnili prezentace lázní v Bratislavě. Je potřeba využít každou příležitost jak rozvíjet cestovní ruch v našem regionu,“ zmínila obchodní referentka lázní Veronika Vaněčková.

Jen na Kroměřížsku se zatím na Slovensko příliš neorientují. „Slováci k nám sice jezdí, ale že bychom se na ně nějak upínali to ne, ani jsme neznamenali nějaký velký nárůst,“ poznamenal kastelán Kroměřížského zámku Martin Krčma.