Označení marmeláda lze ale podle evropských komisařů používat jen pro výrobky z citronů a pomerančů. Všechny další podobné výrobky jsou džem.

„Označení marmeláda zmizelo z etiket po našem vstupu do EU. Abychom zachovali kontinuitu výrobků, které pro nás byly marmeládou, museli jsme najít náhradní řešení v podobě označení ovocná směs. Došlo tedy pouze k přejmenování výrobku. Kvalita i výroba zůstala naprosto zachována," vysvětlila ředitelka marketingu a vývoje Hamé s.r.o. Marcela Mitáčková. Dodala, že zákazníci firmy se s výrazem ovocná směs setkávají již mnoho let. Přesto se však v povědomí lidí neustále udržuje slovo marmeláda. O tom svědčí například výskyt slova marmeláda v receptech, které lidé zasílají do různých časopisů. Pojem marmeláda má velkou tradici, proto jsme se snažili vrátit toto slovo na naše etikety," podotkla Marcela Mitáčková.

Tuzemští výrobci po vstupu do Evropské unie začali na obalech dřívějších jahodových a meruňkových marmelád používat různá označení jako „zavařenina" či „ovocná směs". Lidé si ale na tato nová označení nezvykli. Hamé také nechtělo používat u marmelád název džem, neboť dříve se tradičně marmeláda a džem lišily.

Rozdíl mezi džemem a marmeládou je značný. Výrazem džem se označuje ovocná hmota z neodšťaveného ovoce, která obsahuje kousky ovoce. Marmeláda se vyrábí z ovocné dřeně a neobsahuje kousky ovoce.