Po revoluci byl podnik zprivatizován, avšak v důsledku špatného hospodaření se dostal až do konkurzního řízení. Pozvolna chátrající podnik odkoupila na konci roku 2005 společnost Jáchymov invest. Ředitelem odštěpného závodu DYAS Uherský Ostroh 1. října 2005 se stal dnes 28letý Martin Machů.

Bylo to právě před rokem a půl, kdy podnik DYAS Uherský Ostroh v konkurzu koupila společnost Jáchymov invest. Tehdy v továrně na výrobu dýh pracovalo 230 zaměstnanců. Změnil se od té doby jejich počet? Je pořád nosným programem podniku výroba dýh?

Došlo k navýšení výroby i počtu zaměstnanců, a to především z důvodu rostoucí poptávky po vysoce kvalitním zboží, které naše firma vyrábí. V současnosti zaměstnáváme 260 lidí a nosným programem DYASu jsou stále překližky.

Na jak dlouho dopředu máte zajištěnou výrobu?

I přes navýšení výroby je poptávka taková, že ji stěží zvládáme uspokojit a jsme na několik měsíců dopředu vyprodaní.

V jakém poměru je počet vašich tuzemských zákazníků ve srovnání s těmi zahraničními?

Jsou to zhruba dvě třetiny produkce na export a jedna třetina výrobků míří na tuzemský trh a na Slovensko.

Před několika dny jste přicestoval z veletrhu Ligna plus, který se konal v německém Hannoveru, čím byl přínosný pro váš podnik?

Jedná se o největší evropský veletrh dřevařských strojů a zařízení. Pro nás byl důležitý z hlediska přípravy dalších investic pro rozvoj naší společnosti, kdy se chystáme ještě více zvýšit produktivitu práce a dále navýšit kapacity. Dolaďovali jsme tam zejména aktuální nabídky nových technologií.

Došlo během uplynulých osmnácti měsíců ke zkvalitnění technologie, navýšení produktivity práce i tržeb tak, jak si to nový majitel před časem předsevzal?

Dá se říct, že ano. V uplynulém období jsme realizovali plánované investice a navýšili jsme produktivitu práce a úměrně tomu i tržby dle představ majitele. Například investice přesáhly 20 milionů korun. Nákupem strojů jsme podpořili manipulaci a expedici. Můžeme se pochlubit celou řadou nových věcí, jako je například speciální linka na rozmýtání překližek nebo série fungl nových vysokozdvižných vozíků. Nechceme se však spokojit se současným stavem a snažíme se firmu rozvíjet.

Dřevozpracující průmysl v České republice čelí konkurenci z Rumunska, Ruska, Číny a dalších východních zemí. Jak se s touto realitou potýká DYAS Uherský Ostroh?

Samozřejmě tento vývoj sledujeme, ale podle mého soudu máme tu výhodu, že je naše společnost postavena na vysoké kvalitě výrobků a zákaznících, kteří tuto kvalitu vyžadují. A v boji s naší konkurencí to je nejlepší zbraň.