„Řekl bych, že atmosféra mezi zaměstnanci je nyní daleko optimističtější, když lidé vědí, že Číňané projevili zájem o naše letadla," uvedl pro Slovácký deník jeden ze zaměstnanců společnosti, který si však nepřál být jmenován z důvodu obav ze ztráty zaměstnání.

Seznam ekonomických dohod, podepsaných při příležitosti cesty čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, zveřejnil na svých stránkách Pražský hrad. Memorandum o porozumění mezi kunovickou firmou Aircraft Industries a čínským protějškem Shihezi Cltl Goverment of Xinjiang Uygur Autonomous Region hovoří o koupi 20 kusů letadel v celkové výši 111 milionu eur. Stejně tak v případě této společnosti zmiňuje výstavbu společného závodu v Číně, který by znamenal výrobu 18 až 30 letadel ročně se subdodávkami z České republiky. Takový krok vzbuzuje optimismus rovněž u dalších lidí, kteří dění kolem výrobce letadel sledují.

„V té společnosti jsem strávil třicet let, takže její situaci bedlivě sleduji i nadále. Současný stav mě samozřejmě netěší, tím spíš, že se firma do něj nedostala svým zaviněním, ale kvůli nejrůznějším vnějším ekonomickým okolnostem. Myslím si proto, že každé prodané a tedy i zaplacené letadlo, bude pro společnost znamenat velký přínos," komentoval aktuální dění kunovského výrobce letadel bývalý zalétávací pilot letadel L-410 František Srnec. Stejnou naději do aktuálního počinu vkládají i představitelé města Kunovice.

„Dosavadní situace ve společnosti mě samozřejmě netěší. Nicméně je to firma jako každá jiná a je to tedy především jejich záležitost a nám nepřísluší do toho nějak hovořit. Z nově podepsaného memoranda mám ovšem velkou radost a pokud se vše vydaří, myslím si, že to bude dobré pro Kunovice a především pak samozřejmě pro samotné zaměstnance společnosti," vyjádřila se kunovická starostka Ivana Májíčková.

ČTĚTE TAKÉ Záchrana Aircraft Industries. Číňané koupí 20 letounů L-410

Pomyslným světlem na konci tunelu by pro zaměstnance Aircraft Industries mohl být i proslov generální ředitelky společnosti Ilony Plškové v jedné z výrobních hal, který pronesla ve čtvrtek 31. března. Sdělila v něm, že jednání ohledně prodeje letadel s čínskou stranou intenzivně pokračují už delší dobu. Jde však zejména kvůli certifikačnímu procesu v Číně o náročný proces. Rovněž uvedla, že přibližně stejný počet zaměstnanců Aircraft Industries, jako doposud, by měl setrvat doma na 60 procentech platu po celý duben. V neposlední řadě pak také apelovala na zaměstnance firmy, aby ještě vydrželi a nepodávali ze společnosti Aircraft Industries výpovědi, protože její vedení situaci horlivě řeší. Její oficiální vyjádření se však Slováckému deníku nepodařilo v průběhu čtvrtku získat s odkazem na to, že by mělo být vydáno až v pátek.

Aircraft Industries je největším výrobcem civilní letecké techniky v České republice. Zaměstnává zhruba 1100 lidí. Nosným programem společnosti je především malý dopravní letoun L-410, který je dodáván do mnoha zemí světa. Stroj L-410 byl vyvinut v druhé polovině 60. let, od té doby byl již několikrát modernizován.