Dvě desítky Mongolů, kteří v regionu přišli o práci, už byly zařazeny do programu ministerstva vnitra, který jim zaplatí letenku zpět do vlasti a navíc přispěje pěti sty eury.

„K datu 22. února jsme zařadili do programu dobrovolného opuštění osm mongolských pracovníků, kteří o to požádali v okrese Kroměříž, a deset ze Zlínska,“ sdělil mluvčí brněnského ředitelství cizinecké policie Roman Pittner.

Jak uvedl, o odjezd z kraje tímto způsobem usilují zatím vesměs právě Mongolci. „Mají to totiž domů hodně daleko. Ne všichni ale v žádostech uspěli,“ poznamenal.

Odchod Mongolů zaznamenalo družstvo Zempra, které má pobočky ve Zlíně a Kroměříži, a působí jako pracovní zprostředkovatelská agentura zejména pro cizince.

„Po dohodě odjíždějí dva z našich lidí a využívají nabídky ministerstva. Nebyli to však žádní chudáci, ale vysoce vysoce specializovaní pracovníci – svářeči s platem kolem dvaceti tisíc,“ poznamenal personalista společnosti Pavel Chmelík.

Tito lidé podle něj pracovali zprostředkovaně ve Slováckých strojírnách v Uherském Brodě. „Pochopitelně, agenturní práce je dočasná a po skončení zakázek třeba díky útlumu ekonomiky zůstává pak práce pro české občany. Ukončení kontraktu bylo ale bez dramat,“ dodal.

Agentura zaměstnává také cizince z Moldávie, Mongolska a Ukrajiny. „Třeba Moldavané nemají potřebu zařadit se při ztrátě práce do programu ministerstva, protože se snadno domů dostanou za asi dvanáct hodin za tisícikorunu,“ podotkl.

Mongolské zaměstnance také zaměstnává gumárenská společnost Mitas v Otrokovicích. „Mongolů zaměstnáváme pět, ale jde jen o ty, kteří tu mají trvalý pobyt. Propouštět se trvalé zaměstnance nechystáme a když, tak bychom propouštěli stejně tak i Čechy,“ vysvětlila personalistka podniku Dana Mazáčová.

Ve společnosti ale přesto někteří zahraniční zaměstnanci končí. „Končí ti, co jsou najati přes agenturu a už je nemůžeme udržet. Jde o čtyři lidi z Polska, kteří musí zkončit z důvodu snížení výroby,“ sdělila.

Kvůli krizi byl také pozastaven projekt zaměstnávání ukrajinských učňů, kteří měli doplnit v létě ještě chybějící pracovníky oboru strojař, zámečník, či stavař v podnicích na území kraje. Projekt jejich stáží připravilo v létě Sdružení podnikatelů Zlínského kraje.

„Kvůli současnému útlumu výroby jsme projekt pozastavili, protože studenti by neměli v současnosti v našich podnicích Samozřejmě pokud se situace zlepší, opět se k němu vrátíme,“ poznamenal předseda sdružení Rudolf Chmelař.

Také úřady práce zaznamenaly vyšší končení pracovních poměrů s cizinci před vypršením povolení k zaměstnání.

„Od počátku roku ve zlínském okrese ukončilo pracovní poměr s cizinci, kteří potřebují povolení, před vypršením jeho platnosti několik zaměstnavatelů a týkalo se to asi padesáti cizinců,“ sdělila například mluvčí zlínského úřadu práce Miriam Majdyšová.

Počet předčasných ukončení je přitom podle ní v letošním roce výrazně vyšší než v uplynulých letech, kdy jsme se s ním setkávali jen výjimečně. „Rovněž se snažíme neprodlužovat dále pracovní povolení, rozhodně ne na maximální možnou dobu ale vždy jen do konce roku, protože ubývá práce i pro místní obyvatele,“ podotkla Majdyšová.