Zbraně však podle dostupných informací pochází z let 1960 až 1980 a tehdy je uherskobrodská firma vyráběla pro Československou lidovou armádu. Po revoluci je však naše armáda měla odprodat soukromým obchodníkům.

Britská organizace Conflict Armament Research (CAR) teď přišla z důkazy, že právě tyto zbraně se dostaly do rukou islámistů. Organizace spolupracuje s českým ministerstvem zahraničí, které vloni obeslalo soukromé obchodníky, aby pomohli zmapovat jejich další cestu.

„Ministerstvo skutečně spolupracuje se společností Conflict Armament Research. Jedná se o velmi profesionální organizaci spolupracující s OSN a EU," potvrdila spolupráci Irena Valentová z tiskového odboru ministerstva zahraničí. Jedním z programů, na kterém se obě strany podílí, je iTrace, který prostřednictvím své široké sítě výzkumníků v terénu mimo jiné poskytuje údaje o nelegálních pohybech zbraní v konfliktních zónách.

Čím se však zejména cítí být Česká zbrojovka poškozena, je fakt, že britská organizace podle slov viceprezidenta pro komunikaci v České zbrojovce Radka Hauerlanda našla střelivo a nikoliv zbraně. „A střelivo my nevyrábíme," zdůraznil Radek Hauerland s tím, že ve zprávě se ale nemluví o analýze zásobníků, nýbrž o vystřelených nábojnicích. Ta měla být provedena na 1730 sesbíraných vzorcích.

„České náboje, které byly součástí analýzy, byly vyrobeny v roce 1987," upozornil Radek Hauerland. V té době podle něj měly být v majetku československé armády. „Ozbrojený konflikt v Sýrii navíc vznikl v roce 2011 čili 24 let po vyrobení nábojů, a Islámský stát začal mít vliv v roce 2014 čili 27 let po vyrobení nábojů. Co k tomu dodat?“ položil Radek Hauerland řečnickou otázku.

Samo ministerstvo k záležitosti podotýká, že se jich CAR dotazuje na malý počet zbraní s původem v České republice, jednat se má o jednotky případů ročně. „V zásadě se tyto dotazy týkají pouze menších počtů starších zbraní vyrobených před rokem 1990. To dobře ilustruje účinnost režimu kontroly vývozů vojenského materiálu u nás, neboť iTrace nenachází zbraně vyrobené v České republice po roce 1993," upozornila Irena Valentová.

Co se týče tohoto konkrétního případu, kdy CAR loni požádala o vystopování původu nalezených zbraní, nemůže ministerstvo případ komentovat, protože jim to zakazuje zákon. „Klíčovým elementem fungování tohoto programu je navíc jeho důvěrnost. Porušení této zásady v podobě komentování nálezů a následného šetření by ohrozilo dostupnost daných informací pro Českou republiku," dodala Irena Valentová.

Zbraně vyrobené v ČR se podle v minulosti v médiích zveřejněných informací objevily například na nelegálním trhu v Somálsku a nedávno vyplulo na povrch, že moderní české zbraně skončily v Ázerbájdžánu.