„Na AWC Vienna je obrovská konkurence vín z celého světa, přirozeně nás ale nejvíc zajímají vína středoevropská, která mají podobné podmínky, jako ta naše. To, že jsme vyhráli zlato za Naturální víno je pro nás obrovská čest i velké překvapení,“ poznamenává Robin Juřeník.

Vína Rezerva zrají podle jeho slov 12 až 24 měsíců v dřevěných sudech, a to s veškerými kaly.

„Pro dosažení plné zralosti jim dopřáváme čas, během kterého leží v lahvích. Vína z této kolekce jsou nefiltrovaná a obsahují jen nezbytné množství síry,“ vysvětluje vinař z Uherského Brodu.

Naturální vína, tedy taková, která jsou pěstována šetrně k přírodě a zpracována s minimálním použitím chemických procesů, zrají spontánním kvašením s nepatrným množstvím siřičitanů. Stále častěji se tak na trhu objevují vína označená jako naturální, přírodní nebo autentická.

„My se u nás ve vinařství pořád učíme. S každou sklizní a s každou další lahví se snažíme posouvat dál, a zlepšovat se,“ přiznává Robin Juřeník.

Přestože se v současnosti vinná réva na Uherskobrodsku téměř nepěstuje, své místo měla v této nejsevernější výspě Slovácka už od středověku. Vinohrady tehdy rostly dokonce i ve Velkém Ořechově, Šumicích nebo v Březůvkách. Písemně to potvrzuji takzvané Knihy vinic města Uherský Brod ze 16. století. Vinohrady však postupně vytlačilo výnosnější ovocnářství, řepa cukrovka, nepřálo jim ani chladné podnebí 19. století.

Vrátit se k tradicím předků tak chtějí mladí vinaři z Komenského města nejen snahou obnovit vinohrad v Hradčovicích, ale také přístupem ke zpracování vína.

„Do našich vín nepoužíváme žádné chemické přípravky nebo alergeny. Rovněž na oplachování sudů nepoužíváme chemii, ale páru, třídíme odpad, děláme spoustu dalších drobností, kterými se snažíme přispět k ochraně přírody,“ říká Robin Juřeník.

Víno Chardonnay Rezerva z roku 2018 vinařství Juřeník & Žďárský, zvítězilo v kategorii Naturální vína v soutěži AWC Vienna ročníku 2020. Jeho výsledky měly být oficiálně vyhlášeny na galavečeru ve Vídni 25. října 2020, ten byl ale kvůli epidemii covid-19 zrušen. Soutěže se s 11 tisíci vzorky účastnilo více než 1 500 vinařů ze 41 zemí světa.