Vedení firmy v těchto dnech předkládá zaměstnancům dohody o snížení pracovní doby ze 37,5 hodiny na jednatřicet hodin týdně. „Je možné, že to někteří naši zaměstnanci berou jako nátlak. Mnohem horší by však bylo, kdybychom začali propouštět. Právě tomu se snažíme tímto krokem vyhnout,“ vysvětlil opatření jednatel otrokovického Barumu Continental Libor Láznička. Podle něj nemá podnik pro lidi dostatek práce kvůli světové hospodářské krizi.

Pokud zaměstnanec nepřistoupí na zkrácení pracovní doby, dostane podle Lázničky možnost odpracovat původních 37,5 hodin. „Kvůli nedostatku práce v jeho oboru však bude po dohodě přeřazen na méně kvalifikované místo. Tím si však spíše pohorší, protože se jedná například o čištění strojů. To rozsah dosavadních pracovních smluv umožňuje,“ zdůraznil jednatel.

Zaměstnanci, kteří nebudou s dohodou souhlasit a rozhodnou se z firmy odejít, nedostanou odstupné. To by získali pouze tehdy, pokud by museli odejít kvůli nadbytečnosti, což podle Lázničky není tento případ.

Takové vyhlídky se však některým lidem z firmy nelíbí. „To je sice hezké, že nechtějí propouštět, ale způsob, jakým to řeší, mi připadá jako z minulého režimu. Když se mnou někdo podepíše smlouvu, měl by ji dodržovat, nebo podle ní nabídnout alespoň odstupné, když člověk nechce na změny přistoupit,“ rozčílil se pracovník vizuální kontroly, který si nepřál zveřejnit své jméno. Navíc je podle něj nespravedlivé, že vedení a úředníkům se platy sníží jen o pět procent.

Podle jednatele však těmto lidem kvůli krizi práce neubylo. „I nadále je nutné, aby ostatním vykazovali výplaty, odbavovali kamiony, udělali účetnictví,“ vysvětlil Láznička. Podotkl, že tito zaměstnanci přistoupili na snížení mzdy, ačkoliv se jejich pracovní doba nemění.

Zaměstnancům z výroby vadí nejvíce skutečnost, že vedení omezí práci o víkendech, za kterou dostávali vysoké příplatky. „Firma nám v dodatku zaručuje pětaosmdesát procent roční pracovní doby. Protože však byl náš plat postavený z velké části na pracovních víkendech, a teď to vypadá, že bude maximálně sobota, tak půjdeme s platem dolů o víc než jen o patnáct procent,“ postěžoval si pracovník vizuální kontroly. Zmínil, že ještě za plného provozu si člověk ve výrobě vydělal měsíčně průměrně asi osmnáct tisíc korun čistého.

„Lidi jsou teď pod takovým tlakem. Nikdo nechce přijít o zaměstnání a ani nastoupit na náhradní práce. V zákonech se nikdo nevyzná takže není na vybranou,“ poznamenal zaměstnanec. Podotkl, že se s žádostí o radu obrátil na úřad inspekce práce, ti mu však dosud neodpověděli.

Jak se bude situace dále vyvíjet, se zatím podle Lázničky nedá předpokládat. „Každopádně se budeme bránit propouštění,“ upřesnil jednatel.

A co na takové jednání říká úřad práce? „Je to otázka vzájemné dohody mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. V současné době bude asi pro ty lidi lepší podepsat,“ míní mluvčí zlínského úřadu práce Miriam Majdyšová.

Barum Continental je největším zaměstnavatelem v kraji. Pracuje pro něj asi 4000 lidí.