Při koupi rozhoduje především cena a značka automobilu. Mnoho Čechů dává přednost českým vozům.

Jiří Adamec provozuje jeden z olomouckých autobazarů. „Zákazníci mají především zájem o auta tuzemská. Co se týče nejžádanější ceny, ta se pohybuje do sto padesáti tisíc korun. Zájem je především o Škodu Octavia a Fabia. Žádaná jsou ale i starší česká auta jako Felicie. V zastoupení zahraničních vozidel lidé nejvíce věří například vozidlům Ford či Opel,“ vypozoroval Adamec.

Konkurence mezi salony a autobazary je vysoká. Aby přilákaly více zákazníků, nabízejí dárky zdarma. Většinou se jedná o různé prvky výbavy.

„Samozřejmě, že nabízíme pro zájemce o automobil i určité výhody, konkrétně karty na benzin. Lidé ale většinou vědí, za jakou značkou jdou a za jakou asi cenu. Co se prodejnosti týče, my máme v bazaru více aut zahraničních, takže jich prodáme více než tuzemských,“ prozradil Jaroslav Řezáč z dalšího autobazaru Starcars.

Při jakémkoliv výběru je ale nejdůležitější stav vozidla, které si kupujete. „U nás nemůžeme přesně říci, jestli se více kupují auta tuzemská, nebo zahraniční. Vždy rozhoduje pochopitelně stav vozidla, od kterého se vše odvíjí. Lidé koupí auto za pět i za osm set tisíc. Co se týče placení, vychází to tak půl na půl. Zákazníci platí jak v hotovosti, tak na leasing,“ vyjádřil se v dalším olomouckém autobazaru majitel Josef Trpišovský.

Vlastník otrokovické prodejny Auto Tichý dává důraz na kvalitu.

„Prioritou jsou nehavarovaná auta s jasným původem a doloženými kilometry. Potom už ani tak nezáleží na značce vozu. Dobře se prodávají fordy, opely, volkswageny i škodovky,“ poznamenal majitel autobazaru Radek Tichý.