Loni na jaře koupila Aircraft Industries od jejího ruského majitele, firmy Ostov, skupina Omnipol. Jediným akcionářem kunovické firmy je nyní akciová společnost LET Kunovice.

"Jednou z klíčových změn, která byla díky novému majiteli umožněna, bylo přepracování našeho obchodního modelu. Zaměřili jsme se více na účast na světových výstavách a přímou komunikaci se zákazníky, abychom lépe pochopili jejich potřeby a přání," uvedla ve výroční zprávě generální ředitelka společnosti Ilona Plšková.

Z obchodního hlediska považuje za zcela zásadní loňské uvalení sankcí na Rusko, což pro společnost znamenalo konec jakéhokoliv obchodního styku s touto zemí, která byla jejím primárním trhem posledních několik let.

"Nyní procházíme obdobím, kdy se přeorientováváme na jiné trhy, což pro nás znamená naslouchání a přizpůsobování letounu novým zákazníkům. Požadavky jsou rozdílné, protože letoun L 410 má sloužit v jiných klimatických podmínkách nebo k odlišným účelům, než tomu bylo doposud. Tento proces samozřejmě vyžaduje značné úsilí a čas," uvedla Plšková.

Letadlo L 410 NG firmy LET Aircraft Industries na letišti v Kunovicích. Ilustrační foto
Kunovická Aircraft Industries se vrací do českého vlastnictví, už nebude ruská

Podnik se nyní orientuje především na trhy v jihovýchodní a střední Asii, v Africe a na Blízkém východě. Letos dodal například dvě letadla L 410 UVP-E20 do Uzbekistánu, další dvě směřovala do Kazachstánu. Spolu s letounem L 410 UVP-E20 vyrábí firma i modernizovanou verzi L 410 NG, tedy nové generace, která má delší dolet bez nutnosti tankování. Obě letadla mohou přepravit až 19 pasažérů. Kromě civilních verzí vyrábí Aircraft Industries také nákladní, ambulantní, výsadkové nebo pozorovací verze letadel.

Spolu s výrobou letounů se společnost věnuje i jejich údržbě, provozuje též mezinárodní letiště Kunovice. Čistá aktiva podniku přesahovala na konci loňského roku 2,9 miliardy korun. Vlastní kapitál činil zhruba 1,097 miliardy korun a cizí zdroje asi 1,797 miliardy korun.

Letadlo L 410 NG firmy LET Aircraft Industries na letišti v Kunovicích.
Aircraft Industries loni zvýšil tržby, prodal 15 letadel, většinu do Ruska

Ke konci loňského roku pracovalo v Aircraft Industries 902 zaměstnanců, meziročně o 93 méně. Firma se však nadále potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků, byť přijímá absolventy Střední školy letecké v Kunovicích, kterou zřizuje.

Společnost loni investovala do plynových kotelen v obou lakovnách, zabývala se i revizemi zařízení a opravami strojů, střech a podlah. S ohledem na celoevropské problémy s nejistými dodávkami energií v areálu udělala úpravy pro možné vytápění z různých zdrojů, ať už jde o tuhá paliva, nebo plyn, a to v závislosti na cenách a dostupnosti energetických komodit.

Aircraft Industries je největším českým výrobcem civilní letecké techniky. Navazuje na více než osmdesátiletou tradici letecké výroby v Kunovicích. Hlavním produktem leteckého závodu jsou dvoumotorové turbovrtulové letouny řady L 410, kterých bylo vyrobeno a do celého světa dodáno více než 1200.