Až do 10. prosince si mohli zájemci na obecním úřadě zakoupit za sto korun zvoneček, a přispět tak na léčbu postižené dívky. Ta se svým rodičům Marii a Josefu Skládalovým narodila předčasně a od narození trpí dětskou mozkovou obrnou, což se podepsalo také na jejím vývoji.

Mimo epilepsii, která se jí ke zdravotním problémům přidala, je handicapovaná také pohybově a ještě donedávna pouze ležela. Poté začala jezdit do lázní v Klimkovicích a její stav se začal zlepšovat.

„Když jsme tam jeli poprvé, Lucka se ještě ani sama neuměla posadit, po návratu již seděla, klečela na kolenou nebo se plazila," popisuje první úspěšné krůčky matka handicapované dívky Marie Skládalová.

Léčebná metoda spočívající ve speciálních oblecích, vzhledově připomínající skafandr kosmonautů, má na rozvoj pětileté Lucky velmi pozitivní vliv. V současné době se již snaží učit pohybovat v dětském chodítku.

Všechny tyto pokroky však nejsou po finanční stránce snadné. Rodiče dívky dostanou od pojišťovny jednou ročně čtyřicetitisícový příspěvek na lázně, celý čtyřtýdenní pobyt je však vyjde na devadesát tisíc korun.

„Pro Lucku by bylo ideální navštívit lázně alespoň třikrát ročně, ale každou další návštěvu si již musíme hradit kompletně celou, což je hodně náročné," naznačuje osmadvacetiletá Marie Skládalová, momentálně s rodinou bydlící v Buchlovicích. Podpořit rozvoj dívenky proto mohli v posledních dnech také obyvatelé Ořechova, kde Lucie až donedávna bydlela.

„Často všichni podporujeme děti z nejrůznějších koutů země, tak jsme si řekli, proč nepodpořit holčičku, která vyrůstá mezi námi," vysvětluje smysl zvonečkové akce starostka Ořechova Jarmila Jilgová. Mimo samotný nákup zvonečku se však iniciativy chopili i další obyvatelé obce a uspořádali sbírku po jednotlivých domech Ořechova.

„V obou těchto sbírkách se podařilo vybrat celkem 41 360 korun," sděluje potěšující zprávu starostka obce. Pětiletá Lucka tak má před sebou nadějné vyhlídky na další pobyt v lázních a šanci k novým pokrokům, které pozorují všichni v jejím okolí.

„Lucinka je u nás ve školce dva roky, potřebuje sice stálou pomoc asistentky, ale za poslední rok udělala opravdu velký posun. Je fajn, že se k ní pěkně chovají i děti, které se jí snaží pomáhat," sděluje své postřehy učitelka mateřské školy v Ořechově Andrea Krhovská.

I přes zlepšující se stav dívky ji však čeká spousta další lékařské a ošetřovatelské péče, proto rodina Lucky uvítá, pokud by někdo chtěl ke zlepšení jejího osudu přispět jakoukoliv i malou finanční částkou. Svůj příspěvek lze zaslat na číslo účtu 2500325177/2010.

„Jedná se o transparentní účet, ze kterého je Lucince hrazena potřebná péče. Každý může na něm sledovat aktuální pohyb financí. Pokud by se kdokoliv rozhodl přispět jakoukoliv korunou, velice moc děkujeme, stejně jako těm, kteří nám jakkoliv pomohli doposud," kvituje s povděkem Marie Skládalová.