„Turnaj mu očividně sedí. Objevil se tady potřetí a nejenže pokaždé vyhrál, navíc ještě neztratil ani jednu partii,“ smekl před Zpěvákem klobouk ředitel staroměstského turnaje Jiří Marek. Zástupci domácího oddílu František Vrána a Petr Bažant ml. si to rozdali o třetí místo, lépe se vedlo druhému jmenovanému.

Právě poražený František Vrána je asi nejvetším smolařem turnaje. Jeho osudem je Jan Sosna, se kterým prohrál již potřetí, tentokrát v semifinále. „Hned při prvním ročníku s ním ve finále ztratil jasně vyhraný zápas a od té doby jakoby nemůže zlomit toto prokletí. Tentokrát ale nezahrál vůbec dobře, Sosna postoupil do finále po zásluze,“ okomentoval Jiří Marek výkon zkušeného šachisty ŠK Staré Město.

Vrána se pak neprosadil ani v bitvě o třetí místo, kde jej předčil oddílový kolega Petr Bažant ml. V zahajovací partii využil Bažant výhodu bílých figur, i když průběh nebyl tak jednoznačný. Vránovi se podařilo kolem dvacátého tahu vyrovnat hry, později však drobnými nepřesnostmi umožnil Bažantovi shromažďovat mírnou poziční převahu, která přerostla v neodrazitelný útok na krále. „V odvetě musel Vrána bezpodmínečně vyhrát, aby poslal duel do prodloužení. Hra vabank však pro něj skončila neúspěšně,“ poznamenal ředitel turnaje.

Finále, ve kterém se o turnajové vítězství střetli Jan Sosna s Pavlem Zpěvákem, bylo vyrovnanější, začalo remízou. Úvodní partie měla poměrně hladký průběh, hráči nechtěli riskovat a poklidně sehrané zahájení plynule přešlo do vyrovnané koncovky. Sosna pak nabídl remízu, kterou Zpěvák přijal.

V odvetě již šlo o všechno. „Zpěvák měl výhodu bílých figur a hrál aktivněji, výsledkem jeho aktivity na královském křídle bylo ovládnutí volného sloupce těžkými figurami. Jan Sosna se pokusil o protihru ve středu šachovnice, pronikl dámou a věží na polovinu soupeře a získal pěšce. Zpěvákova pozice však byla pořád velmi nadějná, protože Sosnův král nebyl dobře ukryt. Sosna se proto pokusil přejít do koncovky, nabídl výměnu dam, přehlédl však taktický obrat, po kterém se Zpěvák dostal k závěrečnému drtivému útoku,“ popsal dramatickou partii Jiří Marek.

Konečné pořadí: 1. Zpěvák, 2. Sosna, 3. Bažant, 4. Vrána, 5. Sháněl, 6. Blaha, 7. Kapusta, 8. Buráň.