V sobotním zápase si na špičkovou házenou našlo cestu 1150 diváků, kteří vytvořili v hale vynikající atmosféru.

Hráčky Zory prokázaly velkou psychickou odolnost, když si v úvodu utkání i přes nepříznivý stav série dokázaly vytvořit převahu. Tu gólově vyjadřovala především agilní Kelarová, která během úvodních pěti minut skórovala třikrát. Veselský tým držela gólově především Štěrbová, která si v utkání připsala osm branek. I díky ní se šlo do šaten jen za dvoubrankového náskoku Zory.

Domácí házenkářky dokázaly zachytit i úvod druhé půle, kdy si získaly zřejmě rozhodující náskok, který v 38. minutě činil už šest branek. Výborným výkonem k tomu Zoře pomohla křídelnice Tomečková, která tak dala zapomenout na nevydařené druhé utkání ve Veselí, kdy vstřelila jen jednu branku. Na domácí palubovce byla úspěšná šestkrát a společně s Kelarovou se stala nejlepší střelkyní Zory v utkání.

Na slováckém týmu byla s přibývajícím časem patrná únava, trenér Zerzáň na závěr zápasu stáhl ze hry zkušené hráčky, aby ušetřil trochu sil na zítřejší zápas.

Zora Olomouc se prezentovala maximálně kolektivním výkonem, který přinášel ovoce. Hrdinka prvních dvou utkání brankařka Lenka Černá z Veselí tentokrát nezářila, trenér Jiří Zerzáň ji dokonce čtvrt hodiny před koncem stáhl ze hry.

„Je na ni patrná velmi vysoká přemotivovanost,“ vysvětloval Zerzáň svůj překvapivý tah. Černá totiž v minulém roce dovedla k titulu Olomouc a následně přestoupila právě do Veselí. „Dnes ji zastínila Raníková. Ale je to jen jeden zápas. To se může stát i nejlepší brankařce světa, kterou ostatně bývala,“ doplnil Zerzáň.

Ten byl na pozápasové tiskové konferenci rozladěn přístupem některých svých hráček. „Chtěli jsme se prosazovat pouze individuálně. To vůbec nešlo. Některé hráčky jsem poslal hrát tenis, nebo ping pong. To jsou individuální hry,“ glosoval Zerzáň.

Domácí kouč Lubomír Krejčíř byl po utkání spokojený. „Všechny hráčky daly do hry úplně všechno. To je ve finále základ. Oproti poslednímu utkání jsme si navíc dokázaly udržet vysokou úroveň taktické disciplíny. Vyhrát nad tímto Veselím v tomto finále ale vyžaduje i několik excelentních výkonů. Já bych jako číslo 1 označil Barču Raníkovou,“ chválil Krejčíř svoji gólmanku.

Ta dokázala zejména ve druhém poločase přivádět veselské hráčky do beznaděje a potvrdila tak svoji extratřídu.

Série tak pokračuje. Olomouc má v nedělním zápase opět výhodu domácího prostředí a pokud by uspěla, vrátí se na pátý rozhodující zápas do Veselí. „Jedem dál, jsme moc rádi, že byla plná hala a diváci povzbuzovali. Bylo to utkání hodné finále. Podobně chceme uspět i zítra,“ doplnil Krejčíř.

DHK Zora Olomouc – Veselí nad Moravou 30:25 (16:14)

Stav série: 1:2. Rozhodčí: Dvorský, Sivák. Vyloučení: 7 – 4. 7m hody: 2/2 – 6/5. Diváků: 1150.

DHK Zora Olomouc: Raníková, Vyhlídalová, Kozáková – Hejtmánková 4/1, Růžičková 3, Kovačíková, Uličná 3, Kelarová 6, Hrbková 5, Pašková, Severová, Salčáková 3, Gebre Selassie, Tomečková 6/1. Trenér: Lubomír Krejčíř.

Veselí: Černá, Zvoničová D., Sabáková – Kratochvílová, Velanová, Lukášová, Dorotíková, Zvoničová G. 1, Štěrbová 8/1, Jandásková, Vinyatynská 5/4, Chmelařová 3, Fleková 5, Kočí 3. Trenér: Jiří Zerzáň.