FATRA ZLÍN – ČESKÉ BUDĚJOVICE 1:3 (-23, 18, –23, –21)

„První a třetí set jsme soupeři darovali. V obou jsme byli lepší, ale neudrželi koncentraci,“ posteskl si zlínský kouč Roman Macek. „Byli jsme šťastnější,“ uznal hostující trenér Petr Brom.

Čísla hovoří za vše. Oba celky útočily se stejnou úspěšností, domácí dali o dvě esa více, měli dvakrát tolik bodů z bloku a také procentuálně lepší příjem. Jenže v kritických momentech lichých setů selhali a oba prohráli nejtěsnějším možným poměrem 23:25.

„Nenašel se nikdo, kdo by hru zpomalil, zklidnil a vzal to na sebe,“ viděl Macek, který po první sadě seřval nahrávače Feňa. „Nedodržel v koncovce stanovenou taktiku. Útoky měl vést přes soupeřova nahrávače Sládečka, jenže dělal přesný opak,“ zlobil se kouč Fatry. „Na tyto rozhovory jsem si už zvykl. Snažím se je vzít k srdci,“ přidal se Feňo.

Domácí kontrovali ve druhém dějství, v němž díky výtečnému servisu povolili hostům jenom 18 bodů. Dobře rozehráli i následující sadu. Jenže jejich hrubky v prostřední pasáži by se mohly promítat jako názorný školní materiál, kterak nehrát volejbal. Mračkův těžký servis vrátili hosté zadarmo na polovinu Zlína, ten si jej ale nechal spadnout na zem. Jen o pár chvil později Jihočeši opět poslali na druhou stranu míč zadarmo, místo následného útoku se však domácí dotkli sítě a bod připadl protivníkovi. „Udělali jsme školácké chyby,“ povzdechl si Feňo.

Po třetím dějství už volejbalisté Fatry nenašli dostatek psychických sil na obrat. „Lehce jsme získávali body, domácí riskovali podání, které jim nevycházelo,“ podotkl Brom. Za klíčový ale považoval první set, v němž Zlín prohospodařil vedení 16:12.

Fatra se sice v extralize udržela na šesté příčce, sedmá Příbram se ale dotáhla na rozdíl jednoho bodu. „Musíme si před play off udržet formu a v posledních dvou kolech bezpodmínečně vyhrát,“ pronesl Macek, jehož družina se střetne venku s předposlední ČZU Praha a doma s třetí Opavou. Právě se Slezany by se podle současného postavení Zlín utkal ve vyřazovací části.

Rozhodčí: Pavelek, Došlík. Čas: 109 minut. Diváci: 450.

Zlín: Feňo, Mračko, Čechmánek, Paták, Tomáš, Sedláček, libero Obdržálek – Jakubíček, Krba, Skyba.

České Budějovice: Sedláček, Zach, Pochop, Bonini, Čajan, Sukuba, libero Habada – Michálek, Procházka.