Společně se svými kamarády a spolužáky z Fakulty Tělesné Výchovy a Sportu Univerzity Karlovy se známý odborník zúčastnil premiérového ročníku závodu Slovácký drak.

„Spolu s přáteli se snažíme dělat zajímavé věci. V zimě jsme třeba běželi Jizerskou padesátku, nebo spíš tu kratší trať, teď jsme zase tady. Je to super akce. Jsme rádi, že jsme tady,“ uvedl Jelínek.

Na východní Moravu dorazil ve středu, do Prahy se plný zážitků vracel v neděli.

„Na Zlínsko jezdíme každým rokem vždycky na Velikonoce nebo v létě a je to tady pokaždé skvělé. Kolem Uherského Hradiště a Otrokovic je spousta možností, co dělat,“ říká s úsměvem.

Tentokrát u Jelínka a spol. vyhrály závody dračích lodí. Známý trenér se svými kamarády nejprve v pátek absolvoval seznamovací trénink, v sobotu už se svým Dream-teamem, jak svoji posádku pojmenovali, jel naplno.

„Je to nesmírně náročné,“ přiznal na břehu řeky Moravy.

„Já jsem zvyklý spíš své svěřence tlačit a buzerovat, teď jsem v roli toho, kdo maká a je to tedy strašný. Zase jsem si uvědomil, jak je to těžké,“ přidává s úsměvem.

Pětačtyřicetiletý rodák Humpolce, který bydlí v Praze, měl být se svými svěřenci v Austrálii, ale kvůli koronaviru zůstal doma. S Evou Samkovou a dalšími elitními závodníky nedávno protáhl evropské ledovce.

„Byli jsme v Itálii a ve Francii. Za týden začínáme v Liberci a začátkem září jedeme do Švýcarska,“ informuje.

Dvojnásobnou olympijskou medailistku a mistryni světa chce připravit na vrchol sezony, kterým je únorové mistrovství světa.

„V Číně, kde se akce koná, jsme už několikrát závodili, ale nikdy ne v místě, kde bude světový šampionát i olympiáda. Trať asi bude na obou závodech hodně podobná. Chceme hlavně okoukat prostředí, zjistit, jaké tam budou podmínky,“ říká.

Realizační tým Evy Samkové má za úkol rovněž najít správnou mázu.

„Od této sezony se mění vosky, které nesmějí mít v sobě fluor. Tím pádem se všechno zpomalí a bude vypadat jinak,“ uvědomuje si Jelínek.

„Proto musíme hodně testovat, abychom zjistili, na čem jiném se dá vůbec jezdit,“ dodává.

Kdo je Marek Jelínek?

Pětačtyřicetiletý rodák z Humpolce je trenér české snowboardcrossové reprezentace, který dovedl Evu Samkovou k vítězství na její první olympiádě v ruském Soči.

Svůj podíl má i na úspěšném tažení snowboardcrossaře Tomáše Pazdery za vítězstvím na mistrovství světa a později i na olympiádě neslyšících. I díky Jelínkovi zažívá snowboardcross v České republice obrovský boom.

Absolvent Fakulty Tělesné Výchovy a Sportu Univerzity Karlovy v Praze, specializace Sportovní Gymnastika. V mládí soutěžil v SBX a PGS. Po absolvování vysoké školy a tělovýchovné praxe v USA začal v roce 2004 trénovat českého průkopníka SBX Michala Novotného.

V témže roce vytvořil první teze didaktiky a techniky snowboardcrossu. Od roku 2006 je reprezentačním trenérem SBX. Jako trenér se zúčastnil tří Olympijských her, pěti světových univerziád, 13 mistrovství světa seniorů a juniorů a více než stovky závodů SP a EP.

Jeho svěřenci v těchto jedenácti letech získali zlaté medaile na všech výše uvedených soutěžích. Je tvůrcem a propagátorem české školy snowboardcrossu, členem Rady snowboardingu a předsedou Czech Snowboardcross Teamu.