Bohužel se s tím nedá nic dělat. Zdraví má přednost a sport může počkat,“ uvědomuje si nejlepší sportovkyně Uherského Hradiště za rok 2019.

Současná situace ji štve o to víc, že má za sebou jeden z nejlepších roků v kariéře. Rodačka z Pohořelic u Napajedel ve své kategorii jasně kraluje v kouli i hodu kladivem, medaile pravidelně pravidelně sbírá i v disku.

„Loňská sezona byla skvělá, a to přerušení letos mě samozřejmě mrzí, jelikož se nebudu moct pořádně předvést hned z kraje v nové kategorii, ale nic s tím neudělám. Ani kdybych se na hlavu stavěla,“ ví dobře.

Členka Slovácké Slavie kvůli zákazům nemůže na stadion ani do posilovny, takže se připravuje individuálně.

„Chodím běhat, posiluji s vlastním tělem. Mám pár činek, které teď přijdou docela k užitku,“ říká Tomášková, která zůstává v kontaktu s trenérem Janem Horákem, aby rozebrali aktuální stav a probrali další tréninkové možnosti.

Na rozdíl od jiných sportovců o žádný letošní závod ještě nepřišla, protože letní atletická sezona startuje až ve druhé polovině dubna. Otázkou je, zda se vůbec rozjede. Podle lékařů totiž vrchol pandemie přijde až za měsíc a dříve či později se koronavirem nakazí velká část populace.

Uherskohradišťská atletka hlavně věří, že se nezruší mistrovství republiky do dvaadvaceti let, které se má uskutečnit až v září.

„Jinak o letních prázdninách jsem měla v plánu zúčastnit se národního šampionátu dospělých a odjet na mezistátní utkání do dvaadvaceti let, ale předpokládám že termíny se budou ještě posunovat, v případě mezistátka bych se nedivila, kdyby se zrušilo,“ pronesla.

Kvůli koronaviru nechodí ani do školy. Bez učení ale studentka Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, kde studuje obor anglický jazyk pro manažerskou praxi, rozhodně není.

„Naši učitelé nám denně posílají nové úkoly, které musíme plnit, a prezentace, ze kterých si musíme udělat poznámky. Chvílemi mi přijde, že je to náročnější, než když do té školy přímo chodím,“ říká.

I když nechodí do školy a netráví spoustu hodin na stadionu, příliš volna nemá.

„Domácí tréninky mi zabírají spoustu času, stejně jako samostudium, které je chvílemi náročnější než prezenční výuka. Ale pokud si najdu nějakou hodinku, tak relaxuji, spím o chvilku déle nebo čtu knížky,“ líčí.

Byla jsem vždy při těle, smáli se mi

Nejraději ze všeho má ale atletiku. S královnou sportu začala před šesti lety. Přitom do té doby nic pořádného nedělala.

„Přišla jsem k atletice jak slepý k houslím,“ směje se.

„Kvůli tomu, že jsem vždycky byla při těle, se mi spolužáci na základce hodně smáli. Kamarád mi tehdy v sedmé třídě navrhl, že začneme cvičit a chodit do posilovny. Já se trochu zpevnila a získala sílu,“ vypráví.

Závodní premiéru si díky trenérce Kataríně Marčíkové odbyla na Poháru rozhlasu, kde s docela slušným výkonem skončila druhá.

Od té chvíle zůstala atletice věrná. Barvy Slovácké Slavie hájí šestým rokem. Pod trenérem Horákem se stala mistryní republiky i mládežnickou reprezentantkou.

Ve své kategorii vévodí nejen v kouli, ale i hodu kladivem a v disku. Vybrat mezi technickými disciplínami ale zatím nedokáže.

„Mám sentimentální vztah hlavně ke kouli, jelikož mě k atletice přivedla,“ připomíná.

„Mám ráda kladivo, jelikož na to se s trenérem hodně soustředíme a baví mě. A s diskem máme takový love-hate vztah, kdy se mi půlka závodů nevydaří, ale stejně je to pro mě taková hodně zábavná disciplína,“ dodává Tomášková.