V těchto podmínkách se nejvíc dařilo Tomášovi Ševců (Amenity-Extrem Sport Team), který závod dlouhý 50 kilometru s převýšením necelých 1000 metrů, vyhrál v čase 1:49:49. Druhou příčku na trati střídavě vedené po polních a lesních cestách, ale i po asfaltové silnici mezi Prusinovicemi, Pacetluky, Karlovicemi, Líšnou, Dobroticemi, Holešovem, Tučapy s cílem na prostranství před prusinovickým obecním úřadem, obsadil s pětisekundovou ztrátou Michael Zeťák ze Lhoty u Vsetína (4Ever Cyklo Bulis Bystřice pod Hostýnem), třetí místo vybojoval David Bártek z Jarcové (Amenity-Extrem Sport Team, 1:50:02).

TOMÁŠ ŠEVCŮ SI CHTĚL PRUSINOVICKÝ ZÁVOD HLAVNĚ UŽÍT

,,Závodím za zlínský klub Amenity-Extrem Sport. A protože mi Rohálovská padesátka zapadala do programu, tak jsem si přijel na Moravu zazávodit,“ vysvětloval Tomáš Ševců v cíli svoji účast na Hané.

Biker z Police nad Metují se však na závod nijak speciálně nepřipravoval.

,,Rohálovskou padesátku jsem si chtěl hlavně užít. Neměl jsem v ní žádné ambice. V týdnu jsem hlavně odpočíval a na kole jsem najezdil jenom necelých 200 kilometrů,“ přiznal Ševců.

Na trati zvolil účinnou taktiku.

,,Až do pětadvacátého kilometru jela vpředu větší skupina. Ve druhé polovině závodu jsme na čele zůstali už jenom pouze s Michaelem Zeťákem a Davidem Bártkem. Moji největší soupeři se snažili neustále nastupovat. Já jsem až téměř do konce závodu vyčkával. Dopředu jsem se posunul až v posledním sjezdu a na první příčku jsem zaútočil 500 metrů před cílem,“ upozornil Tomáš Ševců na klíčové momenty.

Závod ho bolel. ,,Technický profil Rohálovské padesátky mi jako vrchařovi moc nevyhovoval,“ nezapíral.

A jak triumf na Hané oslavil?

,,V pondělí půjdu po prázdninové pauze poprvé na podzim do školy,“ prozradil čtyřiadvacetiletý student pardubické univerzity před odjezdem domů na východ Čech.

MICHAEL ZEŤÁK UDĚLAL TĚSNĚ PŘED CÍLEM TAKTICKOU CHYBU

Pouze částečně spokojený byl druhý v pořadí Michael Zeťák.

,,Zpočátku jsem chtěl držet vysoké tempo, abych zjistil, jak na tom jsou ostatní soupeři. Také jsem chtěl na 5. kilometru vyhrát rychlostní prémii a to se mi podařilo,“ povedl se Zeťákovi úvod závodu.

,,Potom se však až pod panelovku do 22. kilometru jelo volnějším tempem. Balík byl ale zbytečně nervózní a to nemám rád. Tak jsem se rozhodl na panelovce tempo lehce zvýšit. Za mnou se udrželi už jenom Tomáš Ševců a David Bártek. Proto jsem ve vyšším tempu pokračoval. Tomášovi ani Davidovi se ovšem nechtělo spolupracovat. Většinu závodu jsem tak odjel na špici sám. V posledním kopci jsem rozjel znovu ostré tempo. Záhy se o nástup pokusil David Bártek. Nic se ale v tomto úseku nevyřešilo. Vše se rozhodlo až při průjezdu kravínem, kde jsem udělal taktickou chybu a po lehčí loktovačce s Bártkem si Ševců dojel pro vítězství. Chyba mě mrzí, protože jsem byl dneska na trati nejsilnější,“ konstatoval mírně rozladěný Michael Zeťák v sobotu v cíli.

REGIONÁLNÍ BIKEŘI BYLI VIDĚT

V Prusinovicích se dařilo i dalším regionálním bikerům. Pavel Žák (Cykloop.cz BT Morkovice, 1:51:13) skončil čtvrtý, Roman Bulis (4Ever Cyklo Bulis Bystřice pod Hostýnem, 1:51:22) pátý, Jan Uruba (TÜV SÜD Rusava Bike Team, 1:51:25) šestý, Jiří Hradil (FORCE KCK Cykloteam Zlín, 1:51:26) sedmý, Filip Chovanec (PSG Cyklosport Chropyně) ve stejném čase osmý a Vít Balcárek (Cykloop.cz BT Morkovice, 1:51:43) devátý.

JULIE MALOŠÍKOVÁ SI V TÝDNU PŘED ZÁVODEM UDRŽOVALA KONDICI VE ŠPINDLEROVĚ MLÝNĚ

V závodu žen zvítězila sedmnáctiletá Julie Malošíková (Cykloteam MXM Hulín), jež brala zlatou pozici za čas 2:10:43. Stříbrná byla Dagmar Sladkovská (Česká spořitelna Acocolade, 2:16:03), třetí místo brala za čas Michaela Bojková (Bike 2000, 2:17:58). Čtvrtá do cíle dojela v čase 2:19:04 Dorka Ševčíková z klubu 4Ever Cyklo Bulis Bystřice pod Hostýnem, pátá skončila Kateřina Zemánková (Banana Riders, 2:24:10).

,,Formu jsem na prusinovický závod speciálně neladila. Dokonce jsem v týdnu na kole netrénovala. Byla jsem totiž se školou na kurzu ve Špindlerově Mlýně. V Krkonoších jsem si však chodila alespoň zaběhat,“ svěřila se v cíli Julie Malošíková.

V Prusinovicích ale chtěla obhájit první příčku v Rohálovské padesátce z loňského roku.

,,V závodu jsem se chtěla co nejdéle udržet v nějaké silné skupině mužů. To se mi také dařilo. Od začátku se mi jelo dobře. Jenom na rovinách jsem mírně ztrácela. A v závěru mi trochu docházely síly. Žádnou krizi jsem ale neměla,“ pochvalovala si reprezentantka Cykloteamu MXM Hulín.

Zisk první pozice oslavila originálním způsobem.

,,Ve zbytku víkendu budu v noci v televizi sledovat Světový pohár v cross country v americkém Snowshoe,“ plánovala Julie Malošíková.

Sezona pro ni ale ještě nekončí. Letos se ještě chystá zúčastnit už tuto sobotu Valašského MTB poháru ve Veselé na Vsetínsku, o dobré výsledky zabojuje také 3. října ve Zlínské 50 a 9. Října v Morkovském bajku v Morkovicích.

DO CÍLE DOJELO 514 BIKERŮ. V PRUSINOVICÍCH SI ZAZÁVODILO TAKÉ 110 DĚTÍ

V letošním ročníku rohálovské padesátky se prezentovalo 523 bikerů. Do cíle jich dojelo 514. Z toho 466 mužů a 48 žen. Na Hané si zazávodily také 3 tandemy a ve 14 kategoriích 110 dětí.

Muži do 39 let: Tomáš Ševců (Amenity-Extrem Sport) 1:49:49.

Muži do 49 let: Radek Ponížil (Cykloop.cz BT Morkovice) 1:52:10.

Muži do 59 let: Bronislav Vykopal (OKCYKLO) 2:00:54.

Muži nad 60 let: Leopold Spáčil (Mondraker Racing Team) 2:16:39.

Muži do 23 let: Vít Balcárek (Cykloop.cz BT Morkovice) 1:51:43.

Junioři: Tomáš Obdržálek (Mapei Merida Kaňkovský) 1:52:35.

Ženy do 34 let: Julie Malošíková (Cykloteam MXM Hulín) 2:10:43.

Ženy nad 35 let: Dagmar Sladkovská (Česká spořitelna Acoolade) 2:16:03.

Tandemy: Jiří Slavík, Dušan Slavík (KCK CYKLOTEAM Zlín) 2.16:43.

Týmy: 4Ever Cyklo Bulis Bystřice pod Hostýnem (Michael Zeťák, Roman Bulis, Radoslav Šíbl) 5:33.36.

Rohálovský biker: Jakub Janda (Rohálov Bike Team Střely) 2:06:33.

Rohálovská bikerka: Dorka Ševčíková (4Ever Cyklo Bulis Bystřice pod Hostýnem) 2:19:04.