Čerstvý nejlepší sportovec města Uherské Hradiště a loňský bronzový medailista z Mistrovství světa juniorů Adam Štěrbák a jeho kolega, o rok starší Vojtěch Řimák rozhodně nebudou bez šancí na úspěch.

Jak jste se do úzkého výběru nejlepších deseti veslařů propracovali?

Řimák: Do výběru jsme se dostali na základě dobrých výsledků během zimní přípravy na trenažérech, ale především díky účasti na reprezentačním soustředění v italské Sabaudii, kde jsme minimálně drželi krok se zkušenějšími závodníky.

Budete nejmladšími účastníky rozstřelu. Cítíte respekt ke starším soupeřům?

Štěrbák: Všichni naši soupeři už mají medaile z velkých světových akcí typu Mistrovství světa a slavný lodivod David Jirka dokonce stříbro z Olympijských her. Zároveň jsou to však tréninkoví partneři, kamarádi. Čerpáme od nich cenné zkušenosti, které se nám budou v budoucnu hodit, ale rozhodně jim nedáme nic zadarmo.

Přijali vás na Dukle úspěšnější kolegové dobře?

Š: Většinu kluků už jsme s Vojtou znali, takže jsme nešli do neznámého prostředí. Sice mezi sebou všichni soutěžíme, ale zároveň jsme i dobří přátelé.

Ř: Mezi sebe nás bez problémů přijali i o třináct let starší veslaři, kteří nám často radí, jak na to.

Zpět k závodu. Jak vidíte své šance? Pociťujete nervozitu?

Š: Všichni na tom budou stejně, každý bude nervózní. Známe se navzájem. S Vojtou máme mírnou výhodu v tom, že nejsme považováni za velké favority a nic moc se od nás nečeká. Ale svým způsobem můžeme být považováni za černé koně závodu. Ne nadarmo členové britské veslařské reprezentace nedávno prohlásili, že při podobném rozstřelu, jaký absolvujeme my, byli v horším psychickém stresu než ve finále MS či OH.

Ř: Mluvíme o jedné šanci v šesti minutách, které rozhodnou o zbytku sezony, ale rozhodně se neupínáme k tomuto jedinému roku. Máme se ještě hodně co učit.