V rozhodujícím pátém duelu využili výhody domácího prostředí a triumfovali díky velkému nasazení, touze po vítězství a především famóznímu výkonu hrajícího kouče Karabce.

STARÉ MĚSTO – ČZU PRAHA B 3:1 (16, –19, 18, 14)

Konečný stav série: 3:2

Domácí před zaplněnou halou vlétli do utkání s velkou euforií a pestřejší hrou postupně získávali navrch. Proti předchozím zápasům měli důraznější servis a díky tradičně skvělým blokům získali až pětibodový náskok, který v koncovce ještě povýšili. Druhý setbol proměnili zkaženým servisem hostů.

Po zisku úvodního setu ale Staroměšťané polevili a zkušený soupeř toho okamžitě využil. Nepříjemným servisem zatlačil domácí do defenzivy, výborně hrál i v poli a druhý set získal pro sebe, když pro změnu zkazil servis jeden z domácích hráčů.

Nový impulz dostala hra domácích po vystřídání. Za Patáka přišel junior Vašíček a místo Kmenta naskočil kouč Karabec.

„Ten se postupně skvěle rozehrál a nahrávač Kamler směřoval většinu útoků právě přes něho,“ poznamenal předseda VSK Petr Straka.

Od poloviny setu domácí neustále zvyšovali náskok až k setbolu, který proměnil Skyba po útoku středem. Hru závěrečného setu pak skvěle režíroval Kamler, který nahrávkami zásoboval především famózně hrajícího Karabce. Výborně hráli i středoví hráči a mladý Vašíček a hosté rezignovali. Závěrečný mečbol pak symbolicky proměnil Karabec vytlučením bloků soupeře.

„K rozhodujícímu zápasu jsme, vědomi si kvalit soupeře, nastupovali s určitými obavami. Ale naši hráči dali do utkání všechen svůj um. Kromě výpadku v druhém setu soupeře jasně přehráli a postupem do semifinále splnili svůj letošní cíl,“ konstatoval spokojeně Straka.

Staré Město: Kment, Kamler, Koláček, Skyba, Erman, Paták, libero Špalek. Střídali: Karabec, Vašíček, Maděra, Janouch.

Tradičním soupeřem VSK v semifinále play-off budou Dobřichovice. První dva zápasy odehrají Staroměšťané dnes a zítra na palubovce soupeře.

Hrající trenér volejbalistů VSK Staré Město Petr Karabec:Jako Jágr nejsem, po každém zápase se léčím čtrnáct dnů

Ve velmi dobré náladě je před semifinálovými bitvami s Dobřichovicemi trenér staroměstských volejbalistů Petr Karabec. Ten se i přes čtyři křížky na krku stále pyšní přídomkem „hrající“ a na palubovce rozhodně není jen do počtu.

Bývalý dlouholetý vynikající reprezentant se do toho stále umí pořádně opřít, což naposledy dokázal v rozhodující čtvrtfinálové bitvě s ČZU Praha, kdy do rakve soupeře sázel jeden hřebík za druhým.

V dubnu oslavíte už dvaačtyřicáté narozeniny, ale vypadá to, že jste nezničitelný. Válíte jako Jaromír Jágr…

(Smích) No tak to určitě ne, to vůbec nejde srovnávat. On hraje výborně každý zápas, zatímco já jenom občas naskočím. A pak se z toho čtrnáct dní léčím. (Opět smích)

Vaši mladší svěřenci a spoluhráči si ale z vašeho věku zřejmě legraci dělat nemohou, když jste pořád lepší než oni…

Tak bych to rozhodně neřekl. Já jsem strašně rád, že si ještě můžu zahrát a že jim stačím. Ještě se i můžu něco přiučit. Proti ČZU jsem cítil, že je potřeba naši hru oživit, a vyšlo to.

Teď vás v repríze loňského semifinále čekají Dobřichovice. Asi je těžké určit favorita?

Dobřichovice se hodně spoléhají na specifické domácí prostředí, tamní hala má nezvykle nízký strop a je hodně tmavá. Když k tomu připočteme bouřlivé publikum, tak se tam vyhrává velice těžko. Bude důležité, jak zvládneme úvodní dva zápasy.

Předem poražení tam jistě nepojedete…

To rozhodně ne. Kdyby se nám podařilo vyhrát jeden zápas, byli bychom velice spokojení.

Připravovali jste se nějak speciálně na zmíněný nízký stop?

Vloni jsme před pátým semifinálovým zápasem absolvovali trénink v hale v Ostrožské Lhotě, teď jsme ale nic podobného nedělali. Jen jsme se upozornili, že naše přihrávky musí být nižší, musíme si na to dávat pozor.

Takže zbraň v podobě tréninku v Ostrožské Lhotě si šetříte až na pátý zápas?

(Úsměv) No, uvidíme, třeba na to dojde.

(ps, ms)