Tak by se dalo stručně shrnout prohlášení velké části zakládajících členů VK Morávia Uherské Hradiště, kteří už nadále nehodlají přihlížet nekonečným tahanicím v klubu a rozhodli se jednat. Na konec ledna proto svolali řádnou valnou hromadu, na které by se stávající problémy měly začít řešit.

„Veslařská kauza“ plní stránky regionálního tisku už pěknou řádku měsíců. Soupeří v ní současné vedení VK Morávia reprezentované rodinou Burešů a jejich opozice v čele s trenérem Milanem Šurým. Obě strany se nemohou shodnout na výkladu stanov a především na tom, kdo z členů klubu má či nemá volební právo. Během kauzy byli mimo jiné v pohotovosti policisté, došlo také k fyzickému napadení. Celou věc už dokonce projednává soud.

Teď se do hry vložili i zakládající členové klubu, kteří podle všeho disponují hlasem rozhodujícím. „Hlavně bych chtěl předeslat, že nám nejde o žádné zákulisní boje,“ zdůrazňuje Ludvík Hruboš, jeden ze zakládajících členů VK Morávia, které vzniklo v roce 1991. „Chceme svolat valnou hromadu, na níž by všichni členové, kteří mají právo hlasovat, demokratickým způsobem zvolili nové vedení, které by klub vyvedlo ze současné nedůstojné situace,“ dodává muž, který se v hradišťském veslování pohybuje od roku 1965.

Současnému vedení v čele s předsedou Luďkem Burešem totiž k 23. září loňského roku vypršel dvouletý mandát. „Ale žádná řádná valná hromada, na které by se zvolilo nové vedení, nebyla svolána,“ zlobí se trenér Milan Šurý. „Přitom členové klubu podali oficiální žádost o její svolání, Burešové na ni ale vůbec nereagovali.“

Podle Hruboše v současné době veslařský klub nevykonává funkci, kterou by měl. „Přitom prvním bodem ve stanovách je, že má dát možnost všem, kteří chtějí veslovat. Jenže to teď neplatí. Burešové si usurpovali právo rozhodovat o všem. Dělají selekci, koho v klubu chtějí a koho ne. To ale přece nemůžou, vždyť veslařský klub není jejich, ten budovaly celé generace,“ zlobí se Ludvík Hruboš.

Zákládající člen klubu jedním dechem dodává, že Bureše nechce nikdo vyhánět. „Veslařský klub by neměl být žádnou uzavřenou komunitou. Jde nám o to, aby pro závodníky byly vytvořeny takové podmínky, aby mohli úspěšně závodit, ale aby se zde i dřívější členové mohli kdykoliv zastavit, dát si třeba kafe,“ vysvětluje Hruboš. „Víte, člověka to bolí. Přece jsem veslování v Uherském Hradišti nevěnoval několik desítek let života, aby to všechno přišlo vniveč.“

A co na to stále ještě úřadující předseda VK Morávia? „Já se vám k tomu vůbec nebudu vyjadřovat. Celou věc řeší soud a až ten rozhodne, pak se vyjádřím,“ prohlásil Luděk Bureš, který zároveň odmítl prozradit, zda se zúčastní valné hromady svolané zakládajícími členy klubu. Ta se v prostorách veslařského klubu v Uherském Hradišti uskuteční v sobotu 31. 1. 2009.

Čtěte více: vpravo nahoře Související články