„Na to, abych si softbalem vydělal nějaké peníze, si ještě musím počkat. Bude to ale pro mě skvělá zkušenost. Je možné, že když se mi to tam podaří, někdo si mě tam všimne a angažuje,“ doufá český reprezentant do 23 let.

Zelinka dostal nabídku odcestovat do zámoří díky skvělé sezoně, kterou má za sebou. Loni se stal mistrem Evropy do osmnácti let, na světovém šampionátu sice skončili mladí Češi sedmí, kunovická opora se přesto stala nejlepším nadhazovačem mistrovství.

Zápasy v Americe si vyzkoušel na dvou zahraničních turnajích, takže nejde úplně do neznáma.

„Honey Badgers vypadl jeden český hráč, který šel do jiného týmu, tak mě oslovili s nabídkou, kterou jsem okamžitě přijal,“ líčí s úsměvem.

V mužstvu nebude jediným Čechem. Společně se Zelinkou míří do zámoří také dva spoluhráči z reprezentace. V multikulturním mančaftu ze státu Ohio bude nastupovat po boku Mexičanů, Argentinců či Kanaďana. „Je to taková slátanina, startovací tým pro zámořskou kariéru,“ uvědomuje si.

Zelinka s parťáky vyrazí za oceán na konci května, domů se vrací až v polovině srpna.

Program mají jasně daný. „Budeme hrát jejich ligu a o víkendech budeme objíždět různé akce. Třeba v rámci obrovského turnaje ASA, který se hraje vyřazovacím způsobem, se sejdou ty nejlepší týmy. Uvidíme, jak se nám proti nim bude dařit,“ pronesl.

Ve hře je i účast v zámořské softballové Lize mistrů. V ní se ale zatím s žádným klubem nedohodl. „Trenér české reprezentace mi dá vědět, zda se někde neuvolní místo. Zatím nic potvrzeného není. Pořád na to čekáme,“ přiznává.

I když to neklapne, furt bude vytížený dost. Pobyt mu hradí klub, který Moravanovi sežene i nějakou práci. „Počítám, že budu pomáhat u někoho na domě, takže si i něco přivydělám, ale myslím, že to tam i nechám,“ směje se.

I když popularita baseballu se softballem nejde vůbec srovnat, hlavně zahraniční borci si mohou v Americe slušně vydělat.

„Je to zajímavé hlavně pro sportovce z Latinské Ameriky a Mexika, kde je roční průměrný plat 4 000 dolarů, což ti nejlepší softbalisté vydělají třeba za dva týdny,“ upozorňuje místopředseda klubu Snails Kunovice Ondřej Blaha.

Nejen díky tomu je pálkový sport celosvětově na vzestupu. „Uvidíme, kam až to dospěje. V Americe je však hlavně ženský softball, muži hrají baseball,“ ví dobře Zelinka.

Čeští reprezentanti i tak čím dál častěji míří za oceán. Za soupeři, zkušenostmi, zábavou a ti nejlepší i výdělkem. Letos se do zámoří vydá rekordní počet tuzemských hráčů. „Je nás snad dvacet,“ hlásí opora slováckého celku.

Kvůli velkému exodu největších tuzemských hvězd se česká extraliga poprvé přeruší, bude mít pauzu, kterou vyplní dva otevřené turnaje.

„Reprezentace i svaz to podporuje. Trenéři nám sami vyhledávají týmy. Je to v zájmu všech,“ ví dobře Zelinka.

Ten si letos od milovaného sportu takřka neodpočine. Už o víkendu absolvuje první zápasy za extraligový Havlíčkův Brod, kde hostuje společně s Davidem Víchou. Pomáhat však bude i Kunovicím, které sestoupily do druhé ligy.

„Kvůli extralize nejedu s kluky ani na přípravný turnaj do Chorvatska,“ dodává.

Smutnit ale nemusí, pryč bude téměř celé léto.