K setrvání v soutěži by jim mělo pomoci i trio aspirantů na reprezentační dres v čele s nadhazovačem Markem Lapčíkem.

Před více než půl rokem, přesně 23. září 2007, přepsali softbalisté z Kunovic dějiny. Po dramatické bitvě porazili ve finále play off II. ligy PV Praha 2:1 na zápasy a zajistili si tak historický postup do nejvyšší soutěže. Rozhodující třetí duel přitom vyhráli 1:0 až v 8. směně, kdy Latýnův odpal zúročil jediným doběhem zápasu Jiří Pril. Paradoxně právě on si v Kunovicích I. ligu nezahraje, neboť se vrátil do mateřského oddílu v Kostelci nad Ohří.

Jeho odchod je ale jedinou ztrátou, která tým postihla. Jinak Šneci posílili. Po pauze se k mužstvu vrátil Pavel Fiedler, nejvýraznější posilou je ale bezesporu zkušený český reprezentant Zdeněk Mateřanka z Opavy, který je i v současné době členem širšího kádru českého týmu. „Je to zkušený borec, který by nám měl hodně pomoci,“ říká trenér Snails Milan Zedník. Velkou předností Mateřanky je, že mimo jiné týmu výrazně pomůže na nadhozu, který je v softbalu naprosto klíčovou záležitostí.

Mateřanka bude ideální pomocí pro Marka Lapčíka, jenž je rovněž členem širší reprezentace, která se připravuje na mistrovství Evropy v Dánsku. „Marek patří mezi elitní české nadhazovače a je klíčovou postavou našeho týmu,“ říká kunovický trenér Milan Zedník. „Během víkendu ale vždy hrajeme čtyři utkání, a to jeden nadhazovač sám nemůže zvládnout,“ vysvětluje Zedník, proč je nutné mít v záloze kvalitní alternativu.

Šneci se na historickou sezonu připravují už od listopadu, vedení oddílu se jim snažilo připravit co nejlepší podmínky. „Řekl bych, že byly takřka perfektní,“ nechal se slyšet Ondřej Blaha, který je vycházející hvězdičkou českého softbalu. Člen juniorské reprezentace a seniorský mistr Evropy z loňského roku si pochvaloval především nový nadhazovací stroj. „Určitě by měl pomoci k tomu, aby šly naše pálkařské schopnosti nahoru,“ myslí si Blaha. „Jde hlavně o to, že si kluci mohou zvyknout na vyšší rychlost nadhozů, která se v I. lize pohybuje okolo 115 kilometrů za hodinu, což je asi o deset kilometrů více, než byli dosud zvyklí,“ doplňuje kouč Milan Zedník.

Snails si ve své premiérové sezoně nedělají přehnané ambice, jediným cílem je záchrana. „Ideální by samozřejmě bylo dostat se mezi šest nejlepších mančaftů, které si to rozdají o titul,“ přeje si předseda oddílu Miroslav Kuřímský. Mnohem reálněji ale Šneci skončí mezi třemi posledními celky, které budou bojovat o udržení v soutěži. Jeden spadne přímo, předposlední se v baráži utká s druhým nejlepším celkem II. ligy.

A kdo by se podle trenéra Zedníka měl s Kunovicemi prát o záchranu? „Teoreticky Plzeň, Iuridica Praha a Havlíčkův Brod. Před startem soutěže je ale velice složité odhadovat sílu jednotlivých týmů,“ upozorňuje trenér Kunovic.

O ambicích a síle mužstev by mohla hodně napovědět první a jediná vážnější zkouška, kterou před startem nejvyšší soutěže (19. a 20. dubna) absolvují Šneci o tomto víkendu na turnaji v Krči. „Sejdou se tam takřka všechna prvoligová a nejlepší druholigová mužstva. Tam se uvidí, jak na tom jsme,“ říká s úsměvem Milan Zedník.