„Start do sezony bude důležitý. Věřím, že obě utkání zvládneme vítězně,“ přeje si zkušený kouč a zároveň předseda klubu Snails Kunovice.

Šnečice se pokusí navázat na nejlepší sezonu v historii klubu. Loni celek ze Slovácka získal dvě stříbra, když kromě ženské extraligy uspěl také na mezinárodní scéně v Eurolize. Po medailích a úspěších touží kunovické softbalistky také letos.

„Rozhodně nechceme usnout na vavřínech. Rádi bychom navázali na loňskou úspěšnou sezonu, která se nám povedla a je samozřejmě zavazující,“ uvědomuje si Křivák.

Ten zároveň připomíná, že na plotě slávy letos přibyly tři nové bannery s medailovými týmy, místa pro další úspěšné party je stále dost.

Obhajoba loňského stříbra ale nebude v žádném případě jednoduchá. V klubu skončila dlouholetá opora Tereza Vlčková, která se přestěhovala do Kladna a hrát bude nově za nováčka nejvyšší soutěže, pražskou Čechii.

„Téra byla dlouhodobě jedním z našich stavebních kamenů, ale vzhledem k tomu, že se odstěhovala do Čech, rozhodla se pro jiný tým,“ osvětluje odchod její dlouholetá spoluhráčka Eliška Mlýnková.

Vedení moravského klubu na ztrátu klíčové hráčky zareagovalo a jako náhradu přivedlo dvě Rakušanky. Z Vídně Na Mlatevnu dorazily Olivia Bettsteinová a Ina Kaindlová.

„Oli je nadhazovačka, ale může vypomoci i ve vnitřním poli. Ina naopak kečruje a hraje ve vnějším poli. Takže pro nás ideální kombinace,“ pochvaluje si Mlýnková.

Zahraniční posily se Šnečicemi absolvovaly téměř celou zimní přípravu a nevynechaly ani halový turnaj v Hluku. „Jedinou vadou na kráse je, že si musí v některých termínech plnit reprezentační povinnosti v Rakousku,“ uvedl Křivák.

Kunovický klub se tak v předstihu dohodl také na příchodu dvou hráček ze zámoří. „V hledáčku máme jednu nadhazovačku a chytačku,“ prozrazuje Křivák.

V jarní části ale bude největší zodpovědnost ležet především na Dominice Rampáčkové na nadhozu a nejlepší pálkařce loňského ročníku extraligy Elišce Stejskalové.

„Té by měl ale stejně jako v podzimním play-off sekundovat celý tým,“ říká kouč Snails.

Favoritem ženské extraligy jsou kromě Kunovic také Ledenice v sestavě s evropskou nadhazovačkou Veronikou Peckovou. Silné budou také Joudrs Praha, které loni po dlouhých patnácti letech zůstaly bez medaile.

„Černého koně vidím v mladém týmu Eagles, který dokončil generační výměnu a půjde rychle nahoru. Těžké bude také odhadovat sílu nováčka z Čechie, která se do ligy vrací po několikaleté pauze,“ přemítá Křivák.

Letošní ročník poznamená dlouhá reprezentační přestávka. „Česká asociace softbalu se kvůli červnovému mistrovství světa žen v Praze a v Havlíčkově Brodě a srpnovému šampionátu juniorek v Americe rozhodla pro tříměsíční pauzu, což asi průběh soutěže ovlivní,“ myslí si Křivák.

Volno o letních prázdninách vyplní pouze Pohár ČSA. Softbalistky Kunovic ale kromě extraligy čeká také Euroliga žen, kterou absolvují jako jediný český tým.

„Dlouho jsme naši účast v tomto projektu zvažovali, především z pohledu termínové listiny. Ta se rodila snad ještě obtížněji než v loňském roce a je jasné, že kolize v ní jsou podobné a hrozí, že v případě úspěchu na domácí scéně nebudeme moci na finále poslat nejsilnější tým. Ale i tak jsme se pro účast rozhodli a věříme, že to zvládneme,“ dodal Křivák.

Hrát se bude podobným systémem jako v roce 2018. Nejprve se všechny týmy střetnou každý s každým, čtyři nejlepší družstva pak postoupí do závěrečného Final Four, což je cílem Kunovic. Euroliga se na začátku května představí právě Na Mlatevni, následovat pak budou červnové zápasy v Budapešti.