„Z rozjížďky C1 se přes vítězství v semifinále propracoval mezi elitní devítku, kde s vidinou blížícího se finále deblkánoí už předcházející výkon nezopakoval a s odstupem startovní pole uzavřel,“ informoval Vít Pjajčík, Zalubilův bývalý trenér a předseda oddílu TJ Ostrožská Nová Ves.

Závodník ze Slovácka v pěti set metrovém finále deblkánoí znovu zaklekl do lodi se svým parťákem, devatenáctiletým Jiřím Minaříkem z Kojetína, se kterým slavil evropské zlato a získal i světový bronz.

Moravská posádka se v Račicích pokoušela co nejvíce potrápit olympijskou dvojici, známými sourozenci Fuksovi. S dvouvteřinovým odstupem skončili nakonec druzí, těsně před pražskými bratry Jandovými.

Ve čtvrtek si pro prvenství dopádlovali také kajakář Josef Dostál, jenž se v dorosteneckých letech potkával v lodi s Martinem Machem z Ostrožské Nové Vsi nebo kanoistka Denisa Řáhová, která nejednu z medailí získala spolu s Vendulou Kyselou z Kunovic.

Až čtyřikrát by se Jiří Zalubil mohl objevit mezi bójkami v sobotních jízdách, kdy se jej budou týkat rozjížďka, případně semifinále a snad finále na singlkanoi, trať na pět set metrů a finále C2 na jeden kilometr.

„Poslední závodní den bude jak ve znamení sprintů na dvě stě metrů, tak závěrečného klání na dlouhé pětikilometrové trati, tudíž odchovanec Ostrožské Nové Vsi by mohl nastoupit na start dokonce pět krát,“ informuje Pjajčík.

První den nominačních závodů v Račicích rychlostním kanoistům znepříjemňovaly chladné počasí a studený vítr.

Nominační závody rozhodnou o účastnících evropské olympijské dokvalifikace v Szegedu, kde má proběhnout také Světový pohár (12. až 16. května), hlavní test pro esa.

Závěrečná olympijská kvalifikace a Světový pohár jsou na programu v sibiřském Barnaulu (21. až 23. května).

„Samozřejmě bychom byli rádi, kdyby někdo extrémně překvapil – zejména v ženských kategoriích – a měl šanci vyjet v Szegedu nebo Barnaulu místo pro olympijské hry. Ale hlavně potřebujeme, aby naše největší hvězdy byly zdravé, potvrdily svou výkonnost a po Světovém poháru v Szegedu měly klid na přípravu na olympijské hry,“ uvedl na svazovém webu reprezentační trenér Pavel Hottmar.

Nominační závody zároveň nejspíše zůstanou i kvalifikací na červnové mistrovství Evropy. Ačkoli Evropská kanoistická asociace ECA oznámila zrušení jeho pořádání v německém Duisburgu, do hry vstupuje možnost uspořádat šampionát v polské Poznani.

„Sezona v rychlostní kanoistice měla již pomalu nabírat na obrátkách, ale zahájit soutěžení i pod dohledem slováckých rozhodčích Marka Mazura a Tomáše Mlčocha bylo zatím umožněno jen profesionálním sportovcům, členům resortních středisek ASC Dukla a VSC Victoria (nedávno ještě USK),“ dodal Pjajčík.