Absolutním vítězem se stal třicetiletý Kostaričan z italské profesionální stáje Wilier-FORCE 7C Gregory Brenes. V závodu dlouhém 50 kilometrů s celkovým převýšením 1450 metrů, zajel čas 1:38:57.  Druhou příčku obsadil se ztrátou 2 minut a 12 sekund jeho týmový kolega Marco Rebegliati, bronzovou pozici vybojoval za čas 1:42:42 Ondřej Fojtík (FORCE KCK Cykloteam Zlín).

Závod na okruhu mezi Rusavou, Klapinovem, Tesákem, Trojákem, Ondřejovskem s cílem na rusavském fotbalovém hřišti, se povedl i dalším regionálním reprezentantům. Jiří Hradil skončil pátý (1:44:57), Jan Fojtík (oba FORCE KCK Cykloteam Zlín, 1:45:43) šestý, Pavel Skalický (Kolovna KM-BT Morkovice, 1:47:56) sedmý, fryštacký Radoslav Šíbl (4E Ever CykloBulis Bystřice pod Hostýnem, 1:48:23) osmý, Lukáš Václavek (Kolovna KM-BT Morkovice, 1:48:49) devátý a Tomáš Strnka z BT Sazovice bral desátou příčku (1:50:06).

V Rusavské padesátce se představily i některé sportovní osobnosti z našeho regionu. Bývalý fotbalista Zdeněk Grygera v ní i přes technické problémy, kdy mu v závěru upadlo sedlo, zajel čas 2:21:05 a bývalý hokejista Petr Čajánek, který dostal pozvánku na závod jako dárek k narozeninám, se prezentoval časem 3:16:35.

Závod žen vyhrála v čase 2:03:23 Brňačka Martina Tichovská (Forride.cz). Stříbrnou pozici získala kroměřížská Radka Pospíšilová (Kolovna KM-BT Morkovice) 2:09:51. Ta byla v cíli o 6 minut a osmadvacet sekund pomalejší. Třetí dojela Denisa Knapková (SupGirls, 2:10:53).

Na Rusavě letos už pošesté uspořádali také 35kilometrový závod. Toho se zúčastnilo 166 příznivců horských kol.

V něm v mužích vybojoval zlatou příčku Radek Holec (Bikesport Team Mohelnice, 1:21:14). Nejúspěšnějším bikerem ze Zlínského kraje byl Michal Krejčí z kašavského Valachbajk Teamu, který obsadil časem 1:23:31 čtvrté místo.

V ženách zvítězila Libuše Prchalová (4Ever CykloBulis Bystřice pod Hostýnem, 1:44:18).

GREGORY BRENESOVI PŘIPOMÍNALO PROSTŘEDÍ NA RUSAVĚ RODNOU KOSTARIKU

Absolutní vítěz letošní Rusavské padesátky Gregory Brenes si pobyt v Hostýnských vrších užíval. ,,Naše italská profesionální stáj má smlouvu zúčastnit se dvou závodů v Česku. Jedním z nich je Rusavská padesátka,“ vysvětloval, proč startoval na Rusavě třicetiletý Kostaričan.

Ten byl od začátku suverénní. ,,Hned po startu jsem nasadil ostré tempo a v průběhu prvního kilometru ve stoupání na Klapinov jsem se odpoutal od všech soupeřů. Brzy jsem si na čele vytvořil dostatečný náskok. Na kopcovité trati se mi jelo dobře a ze svého výkonu jsem měl dobr pocit,“ pochvaloval si Brenes.

Na šestačtyřicátém kilometru ho však potkal problém. ,,Čtyři kilometry před cílem jsem měl defekt. Píchlou duši jsem se snažil rychle zalepit, ovšem do cíle jsem dojel na prázdném kole. Přesto jsem závod vyhrál v novém traťovém rekordu,“ prozradil biker ze Střední Ameriky.

Ten byl v Česku poprvé. ,,Moc se mi tu líbí, protože prostředí na Rusavě mi připomíná rodnou Kostariku,“ tvrdil Gregory Brenes.

ONDŘEJ FOJTÍK OVLÁDL KATEGORII ČTYŘICÁTNÍKŮ.   JIŘÍ HRADIL BYL MEZI TŘICÁTNÍKY STŘÍBRNÝ. JANU FOJTÍKOVI ZÁVOD NESEDL

Nejúspěšnějším českým bikerem na Rusavě byl letos jednačtyřicetiletý veterán Ondřej Fojtík z Bystřice pod Hostýnem. Reprezentant FORCE KCK Cykloteam Zlín byl v konkurenci špičkových světových profesionálů se ziskem bronzové pozice v absolutním pořadí spokojený.

,,Myslel jsem si, že Brenes na prvním místě až do cíle nevydrží. Ovšem Kostaričan náskok na první pozici dokonce neustále mírně zvyšoval. Vyhrál proto zaslouženě,“ pogratuloval svému největšímu soupeři Ondřej Fojtík.

Ten se na trati neustále pohyboval na druhém až třetím místě. ,,Od startu jsme jeli ve skupině s Marco Rebegliatim, Massimem Debertolisem a bráchou Janem Fojtíkem. V ní jsme se snažili držet vysoké tempo. Na Tesáku měl ale Debertolis nějaký problém. Brácha na něho počkal, ovšem oba už se do naší skupinky nevrátili,“ informoval biker z Bystřice pod Hostýnem, který ovládl kategorii čtyřicátníků.

Dobrý pocit měl i Jiří Hradil. ,,Vzhledem k velké konkurenci jsem s mým umístěním spokojený. Po celý průběh závodu jsem se držel ve skupině, která bojovala o čtvrté místo. V posledním kopci jsem ale začal mít křeče v nohou. Solidní pátou příčku jsem však udržel. Mezi třicátníky jsem byl druhý,“ potěšil dobrý výsledek Jiřího Hradila.

Naopak Jan Fojtík chtěl dosáhnout na lepší umístění. ,,Závod mi tentokrát nesedl. Měl jsem technické problémy a trápil mě také žaludek,“ přiznal v cíli Jan Fojtík.

MARTINA TICHOVSKÁ PŘEPÁLILA TEMPO. UNAVENÁ RADKA POSPÍŠILOVÁ BYLA S DRUHÝM MÍSTEM SPOKOJENÁ

V ženách byla Martina Tichovská suverénní. ,,Měla jsem volný víkend, tak jsem přijala pozvání na Rusavu,“ vysvětlovala mistryně světa v MTBO na nedávném šampionátu v Rakousku.

Dvaatřicetiletá bikerka se na první příčku probojovala už v prvním stoupání. ,,Nechtěla jsem přepálit tempo. To se mi však nepodařilo. Po zdolání druhého kopce, někde okolo třicátého kilometru na mě totiž přišla krize. Na druhé občerstvovačce jsem si ale dala gel a potom jsem se znovu rozjela. Dopředu mě hnala také skutečnost, že jsem věděla, že už mě do cíle čeká pouze jeden velký kopec,“ uvedla rodačka z Prahy, jež v součastné době žije v Brně.

Také druhá v pořadí Radka Pospíšilová bude na letošní Rusavskou padesátku ráda vzpomínat. ,,Ovšem už před závodem jsem se necítila dobře. Byla jsem dost unavená. V posledním období mám hodně nabitý program. Po Hostýnské padesátce, Salašském drtikolu v Chřibech to byl na Rusavě v srpnu už můj třetí těžký závod. Nicméně s druhou pozicí jsem spokojená. Martina Tichovská totiž byla velká favoritka,“ uznala bikerka z Kroměříže ve službách týmu Kolovna KM-BT Morkovice Radka Pospíšilová.

Muži do 29 let: Marco Rebegliati (Wilier FORCE 7C) 1:41:09.

Muži do 39 let: Gregory Brenes (Wilier FORCE 7C) 1:38:57.

Muži do 49 let: Ondřej Fojtík (FORCE KCK Cykloteam Zlín) 1:42:42.

Muži do 59 let: Oldřich Präsens (MTB Břeclav) 2:04:34.

Muži nad 60 let: Jan Nedoma (Štrof Team) 2:18:53.

Ženy do 39 let: Martina Tichovská (Forride.cz) 2:03:23.

Ženy nad 40 let: Kateřina Nábělková (Cyklosport Chropyně) 2:31:18.

Junioři: Vojtěch Neradil (TUFO Otrokovice) 1:51:33.

Juniorky: Petra Binderová (Head Bike TJ Opava) 2:38:10.

Tandemy: Jiří Slavík, Dušan Slavík (OD Morava) 1:57:42.