Dívky komplikují soustředění na bridž

Sportovní hala v Hluku o víkendu žila bridžem. Hrálo se zde mistrovství České republiky družstev v kategorii juniorů a dorostenců. Pořadatelství se ujal Bridžový klub z Uherského Hradiště, který v současnosti společně s Prahou a Havířovem patří mezi tři české bašty této hry. Založil ho již v roce 1958 Ivo Knotek.

A co to ten bridž vlastně je? Je to karetní hra, které mnozí říkají hra královská anebo taky duševní sport. Hraje se s žolíkovými kartami, ale bez žolíků. Bridge znamená anglicky most. Hrají jej vždy čtyři hráči, dva a dva proti sobě.

„S partnerem, kterému nevidím do karet, si musím perfektně rozumět. To je ten myšlenkový most mezi námi,“ říká trenér bridže Michal Králík. Při hře nezáleží na tom jaké karty dostanete, ale jen a jen na vaší kombinační schopnosti, logickém myšlení a trpělivosti.

„Je to nádherná hra, navíc je všeobecně známé, že bridžisté se dožívají mnohem vyššího věku než zbytek populace. Jsou to nesmírně zábavní a fajn lidé,“ dodal svůj postřeh Králík. V Hluku bylo vidět, že děvčata, která jej hrají, jsou nejen chytrá, ale i krásná. Ty nejkrásnější prý jsou Švédky a na druhém místě hned Češky. „Jo, jo, někdy proto není jednoduché se soustředit na hru,“ přiznal s úsměvem Jakub Vojtík. Není divu, že mnohé naše hráčky si i díky této hře, našly své životní partnery v zahraničí.

V Hradišti má bridž svou hlavní základnu na gymnáziu, kde Michal Králík společně se svou ženou (bývalí mistři republiky v mixech) vedou bridžové kroužky. Zatím jsou to jen kroužky. Ve Francii, Švédsku, Holandsku či Polsku jsou totiž již dál. Bridž se tam vyučuje na školách jako povinný předmět. Bridž se tak pomalu začíná prosazovat. V roce 1999 se Světová bridžová federace stala členem Mezinárodního olympijského výboru. Na zimních olympijských hrách v Salt Lake City byl bridž představen jako ukázkový sport.
Největším sběratelem bridžových medailí je v Uherském Hradišti Jakub Vojtík.

„Nejvíc si cením zlata, které jsem vybojoval před třemi lety na týmovém univerzitním mistrovství světa, a také zlata z mistrovství Evropy,“ usmíval se Jakub Vojtík.

V letošním roce společně se svými havířovskými spoluhráči vystoupali opět na bednu. Na konci září vybojovali ve španělské Fuengirole stříbrné medaile na akademickém mistrovství Evropy. Všichni jsou studenti Karlovy univerzity v Praze. „V létě jsme navíc skončili na juniorském mistrovství Evropy na devátém místě. Pro Českou republiku to bylo nejlepší umístnění v historii,“ svěřil se Vojtík.

Bridžisté z Uh. Hradiště se neztratili ani na českém šampionátu v Hluku. Jakub Vojtík, Jan Králík a dva borci z Havířova vybojovali mezi juniory stříbrné medaile v družstvech. V dorostenecké kategorii si hradišťská děvčata Julie Tomaštíková se Zuzanou Otradovcovou společně s Přemyslem Vávrou a Petrem Volhejmem z Vysokých škol dokráčeli dokonce pro zlato.

V Hradišti je registrováno celkem 74 hráčů. „Spousta je jich rozeseta po vysokých školách. Hrajeme však pravidelně nejen Hradišťskou ligu, ale taky Ligu gymplu,“ svěřil se Michal Králík.

Nyní byl po dvou letech opět otevřen kurz bridže pro dospělé. „Přihlásily se dva páry, jsou moc šikovní, mám z nich radost,“ konstatoval Králík. Bridž si údajně našel své fanoušky i v Uherském Brodě. Tam jej hraje skupina kolem Jana Kolka. Kdo by měl zájem si zahrát, nebo se alespoň na bridž podívat, má šanci v sobotu 16. prosince. V ten den se v hradišťské Orlovně bude hrát od 13 hodin Vánoční turnaj.

PALEC NAHORU

Sportovci ze Slovácka se radovali

Závěr roku přinesl celou řadu parádních výkonů sportovců z našeho regionu. Brodský krasobruslař Adam Tarabus vyhrál mezinárodní závody v Praze, jeho oddílová kolegyně Lillian Jankovičová se radovala z vítězství v závodech v Orlové. Judistka Šárka Kadlčková z Judo Uh. Brod získala na MČR mladšího žactva stříbrnou medaili. Pákař Václav Vaculovič z Armwrestling clubu Hluk si přivezl ze závodů v Novém Městě dvě první místa. Sportovní gymnastka Tamara Kalašová, odchovankyně O. N. Vsi, vybojovala v dresu Sokola Brno 1 titul mistryně ČR v družstvech. Fotbalisté 1.FC Slovácko udolali Jihlavu a poskočili v tabulce na 14, nesestupové místo. Nečekalo se ani vítězství hradišť-ských hokejistů v derby v Uh. Ostrohu. To rozhodl třemi góly Dalibor Fridrich. Hattrick zvládl i Petr Švancara v dresu futsalové Bazooky. Všichni byli výborní a za své výkony si zaslouží palec nahoru.

PALEC DOLŮ

Bude konec ofsajdů v Čechách

Český fotbal má stále co řešit. V posledních prvoligových zápasech se roztrhl pytel s chyb-nými výroky rozhodčích. V utkání Baníku s Karvinou vyhráli domácí 2:1, když obě branky vstřelili z ofsajdových akcí. Tak zněl výrok komise rozhodčích. Baníku ale tři body zůstaly. V dalším kole však došlo i na Baník. V zápase se Slavií byl v 85. minutě faulován Baroš a měla se kopat penalta. Rozhodčí Jílek však nic neviděl. Komise rozhodčích ale potvrdila, že se mýlil. V utkání Plzně s Jabloncem zase při střele Koláře stál v ofsajdové pozici Krmenčík, který následně míč dopravil do sítě. Co na to komise rozhodčích? Řekla, že gól neměl platit. Samotní rozhodčí dostali jistě pokuty, ale poškozeným oddílům to nic nepomůže. Jsou bez bodů. Co se dá dělat. Možná tomu všemu v budoucnu zabrání videorozhodčí a jeho jedenáct kamer na hřišti. Než tomu tak bude, mají dobře placení rozhodčí palec jasně dolů.

Autor: Vojtěch Johaník