VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Polaštík vystoupal na Mount Vinson. Kochal jsem se Antarktidou, říká

ROZHOVOR / V roce 2013 stanul na nejvyšší hoře Afriky – Kilimandžáru. O dvanáct měsíců později se nadšenému horolezci Josefu Polaštíkovi povedlo vystoupat na nejvyšší vrchol Evropy, kavkazský Elbrus. 

25.1.2018
SDÍLEJ:

Známý krajský fotbalový rozhodčí Josef Polaštík si o Vánocích připsal další velký úspěch, když společně s dalšími šesti horolezci zdolal slavný Mount Vinson. Ke zkompletování Koruny světa mu schází jen zdolat Mount Everest.Foto: Archiv Josefa Polaštíka

Následně se amatérský fotbalový rozhodčí, který v současnosti řídí zápasy krajských soutěží Zlínska, zúčastnil expedice na Papui- -Nové Guinei, kde se svými parťáky zdolal Carstensz Pyramid, což je nejvyšší hora Austrálie a Oceánie.

Loni se čtyřiapadesátiletému rodákovi ze Všeminy podařily hned tři výstupy. V únoru zdolal jihoamerickou Aconcaguu, v červnu pak severoamerické Denali a o Vánocích si připsal další úspěch, když zdolal slavný Mount Vinson, nejvyšší horu Antarktidy.

„Cílem každé mojí expedice není jen výstup na vrchol, ale i bezpečný návrat všech účastníků domů. Hora pro mě není soupeř, ale výzva,“ tvrdí v rozhovoru pro Deník Josef Polaštík, který jde ve stopách slavnějších horolezců a postupně chce stanout na nejvyšších vrcholech všech sedmi kontinentů světa.

Máte za sebou výstup na Mount Vinson v Antarktidě. Sáhl jste si znovu na dno?
To snad ani ne. Na každou expedici se snažím fyzicky i psychicky připravit. Na internetu si dohledávám aktuální informace z daného místa, abych byl co nejvíce v obraze a věděl, co mě tam čeká a nemine. Především kvůli počasí a náročnosti výstupu.

Kolik vaše expedice tentokrát čítala členů? Kdo všechno s vámi byl?
Bylo nás sedm. Nejznámějším členem naší expedice byl Radek Jaroš, držitel Koruny Himálaje. Dále David Knill, Ivo Grabmüller, Ladislav Paleček, Martin Rozmánek, Martin Havlena a já.

Jak dlouho probíhala příprava? Co všechno obnášela?
Musím se přiznat, že na Mount Vinson jsem se nepřipravoval tolik jako na předchozí akce. Podzimní fotbalová sezona skončila v půlce listopadu a do Mikuláše jsem se jen udržoval v kondici. Většinou před expedicí několik měsíců denně běhám, několik dnů předem se balím, ale tentokrát jsem se v neděli vrátil z Itálie, kde jsem byl lyžovat, a ve středu jsem odlétal do Chile, odkud se pak pokračovalo na Antarktidu.

Hradil jste si všechno ze svých zdrojů, nebo máte i nějaké sponzory?
Všechny expedice jsem si zatím více méně hradil sám. Mount Everest je finančně nejnáročnější akce, proto jsem oslovil pár svých známých, kteří mi přislíbili finanční podporu. Tato částka však pokryje jen část nákladů, proto by mě potěšilo, kdybych touto cestou našel někoho, kdo by mi pomohl dokončit Korunu planety. Sponzor by se mi samozřejmě hodil, vítám jakoukoliv pomoc.

Proč jste se vydal do Antarktidy až na konci roku? Panují tam o Vánocích nejlepší podmínky?
Výstupová sezona na Antarktidě trvá od začátku prosince až do konce února. Termín přes vánoční svátky jsem volil proto, abych zameškal co nejméně pracovních dnů. A v tomto období je zde polární léto, slunce nezapadá, takže můžete postupovat i čtyřiadvacet hodin denně.

Jak dlouho výstup trval?
Za pěkného počasí se dá vystoupit na vrchol za čtyři dny. Nás ale zastihla sněhová bouře, která nám to o další tři dny protáhla. Celkem jsme na Antarktidě strávili třináct dnů.

Radek Jaroš popisoval, že mu vichřice vzala stan. Jaké na Antarktidě panovalo počasí?
Nestalo se to jenom Radkovi, těch poškozených stanů tam bylo víc. Většinou polámané kovové výztuhy stanu, vytrhaná kotvicí oka, ale jejich stan to odnesl nejvíce. Měli roztrženou venkovní plachtu a zvažovali sestup do Base campu. Nakonec se jim podařilo stan sešít a s vírou, že bude dobré počasí, se vydali k vrcholu. Počasí mě docela překvapilo, čekal jsem větší mrazy. Při slunečných dnech bylo docela příjemně, teplota kolem minus deseti stupňů. Ale při vichřici vítr dosahoval rychlosti přes 120 kilometrů za hodinu a teplota klesla na minus dvaačtyřicet stupňů. Vrcholový den foukalo kolem sedmdesáti kilometrů, ale mráz dosáhl k minus pětapadesáti stupňům.

Měl jste i nějakou krizi?
Neměl. Tentokrát jsem si výstup užíval a kochal se přírodní scenerií Antarktidy.

Jaký máte nejsilnější zážitek z cesty?
Mezi nejsilnější zážitky bezesporu patří přistání na ledovci obrovským ruským letadlem Iljušin 76. Letadlo je v přední části vybaveno kamerou, která na obrazovce zprostředkovává cestujícím zajímavé okamžiky, jako jsou start a přistání na ledovci.

Jak jste bivakovali?
Já se snažím na každou expedici vozit svůj vlastní stan. Výhodou je, že jsem ve stanu sám a mám svoje pohodlí. Oproti tomu nevýhodou je, že mám o tři kila těžší batoh.

Potkali jste tam i jiné expedice?
Ano. Byly tam i další dvě expedice. Šest horolezců z Indie a japonská expedice natáčela film o výstupu na Mount Vinson.

Přivezl jste si domů i nějaký suvenýr, nebo jenom krásné vzpomínky?
Z každé cesty si snažím přivézt nějaké předměty, které jsou pro dané místo charakteristické. Třeba z Papuy jsem si přivezl koteku, což je ochrana penisu domorodců. Teď jsem si přivezl kamínek z nejjižnější části světa a nějaké drobnosti z Chile.

Když srovnáte Mount Vinson s předchozími výstupy, kde to bylo nejhorší? Kam v obtížnosti řadíte poslední výstup?
Nejnáročnější výstup byl na severoamerické Denali. Časově trvá daleko déle, mezi jednotlivými tábory jsou mnohem větší vzdálenosti a závěrečný hřebínek pod vrcholem je technicky velmi náročný. Mám odsud nepříjemný zážitek. Kamarád z expedice se propadl do ledovcové trhliny do hloubky asi dvacet metrů. Záchranná akce trvala šestnáct hodin a byla úspěšná. Američtí záchranáři odvedli skvělou práci. Mount Vinson se v obtížnosti řadí hned za Denali, i když stokilometrový pochod džunglí na Papui není nic snadného.

Ke zkompletování Koruny světa vám schází jen zdolat Mount Everest. Nejvyšší horu na Zemi se chystáte pokořit kdy?
Do Himálaje bych chtěl odcestovat letos v dubnu a pokusit se společně se třemi kamarády vystoupat na nejvyšší vrchol světa. Neříkám pokořit, protože hora se pokořit nedá, jen vám možná milostivě dovolí se chvíli ohřát na jejím vrcholu.

Jak jste se k horolezectví vůbec dostal?
Jako žáka šestého ročníku základní školy mě udivil obrázek v učebnici. Bylo na něm africké Kilimandžáro se zasněženým vrcholkem a pasoucími se slony. Už tenkrát jsem se rozhodl, že se tam jednou podívám.

Výšky a zdolávání náročných překážek vás tedy lákaly už od mládí?
Ano. Odmalička mám rád hory a obdivoval jsem všechny známé horolezce.

Co na váš koníček a úspěchy spojené s výstupy říká rodina, kamarádi, známí, spolupracovníci?
Bez podpory rodiny se něco takového dělat nedá. Je to náročné na čas i na peníze. Expedicí vždycky žije celá rodina. Manželka mi chystá oblečení, mladší dcera výstroj. O průběhu akce informuji známé a kamarády, pro které po expedici uspořádám besedu včetně promítání fotek.

Rozhodčímu Polaštíkovi stačí pískat krajPatří k nejzkušenějším krajským fotbalovým rozhodčím. Vždyť Josef Polaštík loni v létě začal svoji šestadvacátou sezonu. Známý míškovický sudí řídí zápasy krajských soutěží, výš ho to nikdy netáhlo. „Nejsem nejmladší, už nemám vyšší ambice,“ říká čtyřiapadesátiletý arbitr. „Úplně postačí, když se ještě pár sezon udržím v kraji,“ přidává s úsměvem. Neurvalé chování některých hráčů ani kritika diváků mu radost ze hry ani přes pár incidentů nekazí. „Občas se objeví nějaký úlet, ale nic, co by nebylo i před těmi pětadvaceti lety,“ mává rukou. „Spíš někteří fanoušci se nechají unést děním na hřišti a pak nezvládají své emoce,“ doplňuje. Josef Polaštík fotbal miluje, od mládí patří mezi jeho nejoblíbenější sporty. „Dříve jsem aktivně hrával a když jsem kariéru fotbalisty ukončil, byla volba stát se rozhodčím tím nejvhodnějším řešením, jak být pořád v jádru dění,“ dodává.

Z expedic pořádá Polaštík besedyNepatří mezi nejznámější cestovatele či dobrodruhy, přesto si z výprav a cest přiváží domů spoustu zážitků, poznatků i fotografií, o které se rád podělí. Horolezec Josef Polaštík z expedic pořádá besedy pro své fanoušky, známé a kamarády. Pokud by někoho zajímaly další detaily ohledně expedic, může se ozvat na email josefpolastik@seznam.cz,“ říká Polaštík.

Autor: Libor Kopl

25.1.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Strojírenští technici technologové, 28 000 Kč

Strojírenští technici technologové, normovači TECHNOLOG TVÁŘENÍ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Tvorba technolog. postupů pro tváření Al slitin a ocelí, stanovení technologie výroby, určení rozměru polotovaru, výběr optimálního nářadí pro výrobu, stanovení výkonových forem, VŠ vzdělání stroj. zaměření, znalosti v oboru tváření Al slitin, znalost MS Office, praxe v oboru 3 roky, znalost AJ - úroveň B1, znalost RJ výhodou, tech. myšlení, samostatnost, flexibilita, místo vhodné i pro absolventa (s platem od 20.000,- Kč), prac. poměr na 1 rok s možností prodloužení, školení, možnost výuky AJ i RJ, příspěvek na ubytování nebo bydlení, příspěvek na stravování, odměny, flexipassy, příspěvek na rehabilitace u zaměstnanců vykonávající rizikovou práci, dotovaná teplá strava, zajištění nápojů, kantýny, poukázky, 5 týdnů dovolené, vzděl. akce, jaz. kurzy, kontakt telefon nebo e-mail.. Pracoviště: Aircraft industries, a.s., Na Záhonech, č.p. 1177, 686 04 Kunovice. Informace: Eva Michalcio, +420 572 816 455.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 17 000 Kč

Prodavači potravinářského zboží PRODAVAČ/KA - SKLADNÍK/CE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Obsluha zákazníků, spolupráce na příjmu a na naskladňování zboží, manipulace se zbožím v provozovně, inventarizace zboží, práce na PC - vystavování faktur a objednávek, jejich vyřizování. Komunikativnost, spolehlivost a zodpovědnost; vstřícné a příjemné vystupování; základní znalost práce na PC; zkušenosti s obchodem výhodou. Pracovní doba na 1 směnu + sobota dopoledne (každá třetí sobota je volná), stravenky v hodnotě 100Kč, bezúročné půjčky, nákup zdarma v hodnotě 500Kč, nadstandardní OOPP, prací prášky, vánoční balíčky, zajímavé odměny při osobních a pracovních jubileích, vánoční večírek, sportovní odpoledne, možnost zdarma zapůjčení výčepního zařízení a další zajímavé benefity. Kontakt telefonicky či e-mailem.. Pracoviště: Rojal spol. s r.o. - cash & carry, Tř. Maršála Malinovského, č.p. 389, 686 01 Uherské Hradiště 1. Informace: Tereza Chovancová, +420 774 545 502.

Administrativa - Administrativa Sekretářka, sekretář 20 000 Kč

Sekretáři (všeobecní) ASISTENT/KA OBCHODNÍHO ŘEDITELE. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zajišťování veškeré administ. agendy ředitele úseku, sjednávání porad podřízených organiz. útvarů a organizace návštěvy ředitele, pořizování záznamů a protokolů z porad a jednání úseku ředitele, evidování úkolů, sledování termínů a jejich plnění, zajišťování překladů důležitých dokumentů pro potřeby ředitele, podílení se na provozu sekretariátu, samostatné vyřizování korespondence ředitele a její evidence, příprava podkladů a informací pro ředitele úseku, vyřizování tel. hovorů, SŠ nebo VŠ vzdělání, znalost AJ nebo RJ slovem i písmem, znalost dalšího svět. jazyka výhodou, praxe na obdobné pozici min. 2 roky, uživat. znalost práce na PC (MS Office), zodpovědnost, samostatnost, zájem učit se novým dovednostem, flexibilita, velmi dobré komun. a organ. schopnosti, ŘP "B" (aktivní řidič), příspěvek na stravování a bydlení/ubytování, flexipassy, příspěvek na rehabilitace u zaměstnanců vykonávající rizikovou práci, dotovaná teplá strava, zajištění nápojů, poukázky, odměny, 5 týdnů dovolené, rozvoj. a vzděl. akce, jaz. kurzy (AJ, RJ - výuka probíhá v prostorách spol., od úrovně začátečníků až po pokročilé). Kontakt telefon nebo e-mail.. Pracoviště: Aircraft industries, a.s., Na Záhonech, č.p. 1177, 686 04 Kunovice. Informace: Eva Michalcio, +420 572 816 455.

Služby - Služby Ostatní služby 100 Kč

Čističi kanalizací pracovník ČOV. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Obsluha provozu čistírny odpadních vod, čištění kanalizací, drobné údržbářské práce, průkaz řidiče VZV - není podmínkou, fir. benefity, prac. poměr na 1/2 roku s možností prodloužení. Pracoviště: Hamé s.r.o. - babice, 687 03 Babice u Uher.Hradiště. Informace: Magdaléna Valdová, +420 572 531 341-2.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Radost fotbalistů Slovácka. Ilustrační foto
1

Kuriózní duel. Slovácku k výhře nad Duklou pomohly dva vlastní góly

Fotbalisté Slovácka /v bílých dresech). Ilustrační foto.

Los MOL Cupu: Slovácko jede do Tasovic, Zlín se představí v Kroměříži

Uzdravený Zajíc si na Duklu věří. „Na Julisce se hraje dobře,“ říká

Docela překvapivě se v základní sestavě proti Olomouci objevil Tomáš Zajíc. Běhavý forvard nastoupil k zápasu přesně v den svých dvaadvacátých narozenin. Nejlepšího střelce Slovácka uplynulé sezony trápily téměř celý rok bolesti třísel a zad. V posledních týdnech se jeho nepříjemné zranění podařilo potlačit.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT