Sedmatřicetiletý otec dvou dětí byl jedním z téměř čtyřiceti nadšenců, kteří na populárních pionýrech v nejrůznějších úpravách nabídli divákům pořádný kus nefalšované motoristické zábavy.

V kategorii Klasik sice dojel celkově čtvrtý, náladu si spravil ve vloženém závodě originálů, který ovládl.

„Jsem strašně rád, že se moje sbírka poháru zase rozroste, už jich bude nějakých pětatřicet. Závodím už osmým rokem, ale letos je to ale z mé strany velice slabé. Jelikož se mi před rokem a půl narodila dcerka Kristýnka a už máme dvě děti, musel jsem to trošku utnout. Toto je proto můj první letošní start. I proto jsem se svými výkony spokojený,“ nechal se slyšet Lukáš Krause, který je rovněž jedním z nejdůležitějších článků asi desetičlenného organizačního týmu závodů.

Velkou radost mu udělal syn Sebastian, který před měsícem oslavil páté narozeniny a v sobotu pozvedl nad hlavu první pohár za účast v kategorii junior.

„Potatil se a už taky závodí. Malá bude určitě taky, už se jí dívám po nějaké růžové motorce,“ smál se závodník, který pochází z Břestku, ale bydlí v Hluku.

Nachystat motorku na každý závod je podle něj celkem náročné. Obvykle je v garáži zavřený půl dne.

„Já totiž hodně padám, takže vždycky musím všechno pořádně zkontrolovat od pneumatik až po řídítka. Musím vyčistit karburátor, seštelovat brzdy, podotahovat všechny šroubky, doplnit olej co vyteče, zkontrolovat hadičky, vyměnit svíčku,“ vypočítává Lukáš Krause, co vše je potřeba, aby mohl na start.

Shánění náhradních dílů je podle něj velice snadné. „Je to dokonce čím dál lepší. Závody fechtlů jdou hodně do módy, takže na internetu snadno seženete veškeré součástky,“ prozrazuje.

Přestože se břestecké závody jmenují Mikulášský Fechtl cup, tentokrát se jely už na začátku listopadu. A to ze dvou důvodů.

„Začátkem prosince se jedou závody Slováckého poháru v Polešovicích, hlavně jsme se ale v minulosti často potýkali s počasím, stalo se, že jsme jezdili i v minus sedmi stupních Celsia a na sněhu, což už bývalo i hodně nebezpečné, proto jsme se rozhodli termín posunout,“ vysvětluje Lukáš Krause.

On sám má se zraněním jednu špatnou zkušenost. „Bylo to zrovna tady u nás, odpálil jsem si koleno a marodil tři měsíce. Dneska se naštěstí nikomu nic nestalo,“ oddechl si.

V Břestku se závodilo ve čtyřech kategoriích, zpestřením byly dva vložené závody a také závod juniorů. Za zmínku jistě stojí parádní představení Adriany Poliakové, která nejenže byla zvolena Miss závodu, ale ovládla i kategorii Klasik.

Sedmý ročník byl zároveň rozlučkou se současným areálem, organizátoři už hledají náhradní prostory. „Určitě se ale pojede. Už máme něco vyhlédnutého, věříme, že se povede všechno domluvit,“ dodal Lukáš Krause.

VÝSLEDKYKategorie Klasik: 1. Adriana Poliaková, 2. Radek Kabát, 3. Jakub Poliak.
Kategorie Ořežplech: 1. Miloš Nováček, 2. Martin Šmíd, 3. Miroslav Dufek.
Kategorie Speciál: 1. Patrik Gavlík, 2. Rostislav Ivánek, 3. Miloš Nováček.
Kategorie Pitbike: 1. Miloš Štěpánek, 2. Lukáš Káňa, 3. Radek Lecián.
Vložený závod Originál (Klasik + Ořežplech): 1. Lukáš Krause, 2. Radek Kabát, 3. Josef Výstřela.
Vložený závod Pitbike + Speciál: 1. Rostislav Ivánek, 2. Miloš Štěpánek, 3. Miloš Nováček.
Kategorie junior: 1. Sebastián Krause a Kryštof Hnátík.