V obci na Slovácku se představilo 140 dívek z dvanácti oddílů. O medaile bojovaly nejen domácí sportovní gymnastky, ale také závodnice ze sousedního Uherského Ostrohu, Zlína, Ostravy, Hodonína, Vsetína, Valašského Meziříčí, Žlutavy, Bučovic, Přerova a Šestajovic.

„Poprvé tady máme družstvo z Prahy,“ hlásila při slavnostním zahájení ředitelka závodu a jedna z trenérek novoveského oddílu Františka Ludvíková.

Memoriál Evy Hýbalové, která v Ostrožské Nové Vsi vychovala spoustu generací gymnastek a lidských osobností, navazuje na více než dvacetiletou tradici bojů o Putovní slovácký džbánek a také Novoveský čtyřboj, který se konal v předcházejících letech.

Letos se hlavně vzpomínalo na legendární Hýbalovou. „Naše Evajska strávila v tělocvičně více než čtyřicet let. Troufám si říct, že hlavně díky ní zdejší gymnastika žije. Byla laskavá i přísná, ale všechny upřímně milovala. Z gymnastického nebe bude naše gymnastická babička nadále kontrolovat natažená kolena a propnuté špičky,“ říká Ludvíková.

Díky podpoře obce, která klubu zařídila nové úchyty na bradla, se tradiční akce poprvé uskutečnila ve sportovní hale.

„Když jsem uviděla u vchodu fotku paní Hýbalové, která mě vždycky vítala, objímala a není mezi námi, těžko se mi mluví. Doufám, že se na nás dívá a drží všem palce. Mrzí mě, že se nedočkala toho, že se závod koná v hale. Budu rád, když tradice vydrží a budeme se zde scházet i nadále. Snad sportovní gymnastika dál zůstane v Ostrožské Nové Vsi, třeba se úroveň ještě zvýší,“ přeje si starostka obce Jaroslava Bedřichová.

Slavnostní nástup gymnastek

Slavnostní nástup gymnastek na Memoriálu Evy Hýbalové | Video: Libor Kopl

Domácí oddíl reprezentovalo dvacet dívek. Celkem do klubu pravidelně dochází více než čtyřicet děvčat. „O gymnastiku je u nás enormní zájem, tolik dětí tady dlouho nebylo. Rozjely jsme to ve velkém stylu,“ tvrdí Ludvíková.

V Ostrožské Nové Vsi mají pět družstev. Tři jezdí i po závodech, jedno je zájmové. „To je pro starší děvčata, která chtějí jenom cvičit a něco pro sebe dělat. Pak máme ještě družstvo malinkých holek ročníku 2018 až 2020, což jsou spíše gymnastická mimina,“ usmívá se.

Soutěžní premiéru si v domácím prostředí odbyla teprve pětiletá Karolína Kunovjánková. Naděje z Ostrožské Nové Vsi se na závod poctivě připravovala, v silné konkurenci obstála.

„Čekání bylo trošku delší, ale vystoupení se mi povedlo, takže jsem spokojená,“ uvedla Kunovjánková s úsměvem.

Několik rodičů a trenérů působí v gymnastice také jako trenéři. „Jsme moc rádi, že nám pomáhají vychovávat jejich ratolesti a že se náš tým rozrůstá,“ těší Ludvíkovou.