Na start se postavili i tři členové Sokola Bojkovice. Pavel Křižka, Martin Kočica a Martin Liška, který zaskočil za přihlášeného Josefa Uhlíka, toho na start nepustily zdravotní problémy.

„Martin Liška přijel až v sobotu, těsně před závodem. První dva členové, kteří jeli s cestovkou, měli výhodu seznámit se s tratí na pátečním, respektive sobotním tréninku. Martin měl zase diváckou podporu manželky a syna, kteří vzorně fandili na 45. kilometru,“ vysvětloval účastník laufu Pavel Křižka.

Domovem této klasiky v délce 70 kilometrů je severoitalské Trentino.

Marcialonga se pyšní jedinečnou atmosférou. Trať v nádherném údolí Val di Fiemme totiž vede závodníky malými italskými vesnicemi.

Tisíce běžců všech úrovní si tak během závodu užívají povzbuzování spousty fanoušků z bezprostřední blízkosti – podobně jako cyklisté na Giro d'Italia.

Účastníci letošního ročníku měli štěstí na počasí. „Bylo naprosto luxusní. Slunečno a teploty od nuly do mínus osmi stupňů. Závod startoval v neděli v městečku Moena a končil v Cavalese. Prvních 18 km je pouze stoupání, ale profil zbytku trati je klesání či rovina. Na závěr čeká na závodníky to nejtěžší – brutální dvoukilometrové stoupání. V cíli pak dvojnásobně platí rčení, že ten, kdo dojel, je vítězem,“ přibližuje atmosféru Pavel Křižka.

V současné době je squashista Marek Panáček na 116. místě světového žebříčku.
Squashista Panáček: Žebříček zatím neřeším. Po skvělém roce se chci opět posunut

Do cíle dojeli všichni Bojkovjané. Nejrychlejší byl Martin Kočica v čase 6:57:35 na 4 117. místě. Za dvě a půl minuty po něm dokončil závod na 4 164. místě Pavel Křižka a v čase 7:37:11 dorazil do cíle na 4 649. místě i Martin Liška.

Slavného klání se zúčastnilo přes sedm tisíc závodníků.

Vítězem slavného závodu byl Švéd Emil Persson - 2:48:57. Nejlepší Čech, Fabián Štoček, doběhl na 29. místě se ztrátou 1:27 minuty. 1 (SWE) 2:48:57.0 1. SWE) 2:48:57.0

Pavel Křižka má za sebou Jizerskou padesátku, slavný Vasův běh a před pár dny premiérově Marcialongu. Může tedy srovnávat. Který lauf u něho vyhrává?  

„Jizerská má asi nejlepší organizací. Což je dáno i tím že, se jí účastní "jen" 4 800 závodníků. Na Marcialonze je to 7 300 závodníků a na Vasově běhu 15 900. Jizerská má určitě nejtěžší profil trati, ale má "jen" 50 km. Bohužel Jizerská tím, že se jede v lesích nemá takovou diváckou kulisu. Marcialonga projíždí přímo středem některých měst, a to je z hlediska divácké kulisy super. Navíc se jede údolím řeky a jsou krásné výhledy na okolní hory,“ srovnává na závěr čtyřiapadesátiletý sportovec.