Dopoledního programu zahájeného na hladině jako zrcadlo se zúčastnilo 123 pádlujících.

„Pádlovalo se nejen na kánoích, kajacích, minikánoích a minikajacích, ale i na turistické kanoi či outriggeru,“ hlásí předseda a trenér pořádajícího oddílu TJ Ostrožská Nová Ves Vít Pjajčík.

Kanoisté, kajakáři, kajakářky a kanoistky jeli o body do Velkomoravské ligy, desetiletí až dvanáctiletí benjamínci a benjamínky na dvoukilometrové trati také o první body do Českého poháru.

Na kilometrovém okruhu závodili chlapci, děvčata i dospělí ze dvanácti oddílů a klubů Moravy, Čech a Slovenska.

Dvoukilometrovou trať nejrychleji zvládl na minikanoi trenčínský Oliver Gavenda, na minikajaku Tomáš Hrabal z Kadaně a Klaudie Šimková z Přerova. Čtyřkilometrová klání ovládli domácí kanoista David Janík, jeho oddílová kolegyně, kanoistka Klára Studničková.

Na kajacích slavili triumf brněnští závodníci Martin Mrva a Anna Honců. „Nejrychlejšímu kajakáři Mrvovi trval závod 19:23,7 minuty,“ hlásil Pjajčík.

Nejvíce medailových umístnění získali členové pořádajícího oddílu, které se mohli pochlubit hned sedmnácti cennými kovy.

Fotbalisté Velehradu (bílé dresy) v 16. kole okresní soutěže Uherskohradišťska skupiny A zdolali doma Stříbrnice 3:2.
Podívejte se: Tři penalty, 200 diváků. Fotbalisté Velehradu zdolali Stříbrnice

Nejčastěji vítězili sportovci z Kojetína (6x). Nejlepším předávali medaile mistři Evropy, kanoista Jiří Zalubil a kajakář Ondřej Prchlík, nechyběla starostka obce Jaroslava Bedřichová.

Než byly odstartovány první běžecké kategorie, 83 zájemců si zasoutěžilo ve šplhu na tyči a 28 odvážlivců zkusilo vrh koulí pod odborným dohledem sportovní legendy, už 47 let držitelky světového halového rekordu, mistryně světa a bronzové z olympijských her v Montrealu Heleny Fibingerové.

„Světová koulařka neváhala a každému se snažila poradit, jak na to,“ říká Pjajčík.

Ve šplhu dosáhli nejrychlejšího času brněnský Cyril Slezák (3,0 s) a Eliška Hartmannová ze Žamberka (5,5 s). Vrh koulí ovládli dragon Jan Kaláč (12,60 metru) a kajakářka, aktuálně rovněž dragonka Kateřina Pjajčíková (7 metru).

Běžeckou část absolvovalo 133 účastníků.

Závod na 500 metrů vyhráli kojetínská kajakářka Anežka Prokešová a domácí fotbalista Radek Verbík, na kilometru dominovali kajakáři TJ Ostrožská Nová Ves Magdalena Menšíková a Daniel Plevák. Ve dvouapůlkilometrovém závodě zvítězili kladenská běžkyně Šárka Somrová a kajakář Štěpán Hirsch z Kojetína a na nejdelší - 7,5km distanci bral zlato šestadvacetiletý kanoista David Janík (29:44,1), kterému dobře sekundovali otrokovický junior Ondřej Hubáček (29:58,6) a dorostenec Libor Malina z Popovic (30:57,8).

Nejpilnějšími sběrateli medailí z domácích byla kajakářka Tereza Studničková, která se prosadila ve všech čtyřech sportech, dále se ziskem tří medailí kanoista David Janík, kajakářka Nikola Balcarová a benjamínka Magdalena Menšíková.

Novoveský přespolák 2024
nejrychlejší kanoista: David JANÍK, Ostrožská Nová Ves (2. Radek HAVLÍK, LS Brno, 3. Jaromír NĚMEČEK, Kojetín)
nejrychlejší kanoistka: Klára STUDNIČKOVÁ, Ostrožská Nová Ves (2. Liliana Mattea RUSŇÁKOVÁ, 3. Dorka STISKÁLKOVÁ, obě Přerov)
nejrychlejší kajakář: Martin MRVA, LS Brno (2. Jan VŠETEČKA, Ostrožská Nová Ves, Tomáš CSOMA, Přerov)
nejrychlejší kajakářka: Anna HONCů, LS Brno (2. Veronika PŘÍKOPOVÁ, Přerov, Nikola BALCAROVÁ, Ostrožská Nová Ves)
nejrychlejší minikanoista: Oliver GAVENDA, TTS Trenčín
nejrychlejší minikajakář: Tomáš HRABAL, Kadaň
nejrychlejší minikajakářka: Klaudie ŠIMKOVÁ, Přerov'
nejrychlejší šplhounka: Eliška HARTMANNOVÁ, KVS Žamberk
nejrychlejší šplhoun: Cyril SLEZÁK, LS BRNO
nejrychlejší běžec: David JANÍK, Ostrožská Nová Ves (2. Ondřej HUBÁČEK, TJ Jiskra Otrokovice, 3. Libor MALINA, TJ Popovice)
nejrychlejší běžkyně: Šárka SOMROVÁ, Kladno (2. Veronika PŘÍKOPOVÁ, Přerov, 3. Nikola BALCAROVÁ, Ostrožská Nová Ves)