„Asi na nejlepší slovenské dráze pro rychlostní kanoistiku zápolili kajakáři, kajakářky a kanoista z celou tamní špičkou,“ říká novoveský trenér Vít Pjajčík. Závod se totiž jel nejen jako Slovenský pohár, ale byl i slovenskou kvalifikací pro červencové mistrovství Evropy do 23 let v maďarském Szegédu.
Vůbec nejlépe si zde vedla dvanáctiletá kajakářka Kateřina Pjajčíková, která vybojovala medaili v obou svých startech na dvou kilometrech. Nejprve si spolu se svou oddílovou kolegyní Karlou Zalubilovou dojela na deblkajaku pro stříbro, o den později pak na minikajaku přidala bronz, když na nepopulární čtvrtou příčku odsunula právě Zalubilovou.

Třetí medailový úspěch tak trochu nečekaně zaznamenal stále lepšící se kanoista Filip Hatlák. Na dvou kilometrech sice dojel čtvrtý, náladu si ale spravil na pětisetmetrové trati. „V nádherném souboji o pořadí na druhém, třetím a čtvrtém místě nakonec urval bronz,“ popsal Hatlákovu cestu na stupně vítězů trenér Pjajčík.

Doslova smůla na pádlo se lepila nadějnému třináctiletému kajakáři Filipu Niklovi. Nejdříve se vykoupal na dvoukilometrové trati, když se pohyboval kolem pátého místa, pak doslova utopil medaili na pětistovce, když skončil ve vodě pár metrů před cílovou linií.

Možná jen nervozita připravila o medaili i čtrnáctiletou Kláru Silnicovou, kterou přijela podpořit i část rodiny. „Po rozjížďkách to při porovnávání časů vypadalo velmi slibně. Během samotného závodu ale Klára dvakrát přestala pádlovat kvůli problémům se stabilitou a podobně jako v sobotu na dlouhé trati obsadila nevděčnou bramborovou pozici,“ mrzelo novoveského trenéra.

Velmi dobře si vedl dvanáctiletý Jakub Mlčoch, na minikajaku pátý (2 km) a na deblu osmý (2 km).

Sourozenci Martin a Monika Machovi Zvolenskou 1000 vynechali a věnovali se tréninku, který by měl vyvrcholit důležitým Nominačním závodem v Račicích (14.–15. června).

Vodáci z Ostrožské Nové Vsi by se na Slovensko měli vrátit znovu poslední červnový víkend, kdy se kousek za hranicemi koná 52. ročník Trenčianské regaty (28.–29. června).

Vít Pjajčík