„Snažíme se hledat nové lokality, aby lidé v celé republice měli možnost vidět atraktivní závody aut,“ svěřil se Tomáš Kratochvíl, předseda klubu OFFROAD Česká republika.

Právě v Boršicích si jezdci vyzkoušeli něco zcela nového. Na písku doposud jezdili jen krátké úseky. V Boršicích ale měla pískový povrch celá trať. Diváků na závody bohužel mnoho nepřišlo. Proč? Protože někteří o nich neměli ani páru a jiné odradilo počasí. Zima, vítr a občasný déšť jim však jen přidaly na atraktivitě.

Kdo přišel, určitě nelitoval. V závodech se představila celá řada mistrů České i Slovenské republiky, mezi nimiž se mnozí honosí tituly mistrů Evropy. Slovenský jezdec Robo Kráľ ze Zborova nad Bystricou kam přijede, tam vítězí. V letošním roce si přivezl titul mistra Evropy z Anglie, vyhrál Slovenský i Český šampionát v kategorii Promodified. V této kategorii jezdí auta vlastní konstrukce, kde podmínkou je, že karosérie musí připomínat auto. Jinak je zde povolené téměř vše.

Vidět taková auta v terénu je zážitek. Překonávají překážky, které se zdají být nepřekonatelné. Při závodech asi největší strach o jezdce měli diváci.

„Keď aj náhodou sa to auto prevráti, tak sa prevráti maximálne raz. Horšie je, keď sa prevráti tri štyri razy, vtedy je to už také trochu nebezpečné, ale tu na piesku to je iba bok, maximálne bok – strecha – bok. A to je v pohodě,“ usmieval sa Robo Kráľ.
Ještě zajímavější auta se představila v kategorii Prototyp. Tam je povolené zcela všechno, dokonce i zatáčecí zadní náprava. Tato auta spíše připomínají pavouky. Dostanou se úplně všude. V Boršicích v takovém pavouku jezdil dvojnásobný mistr Evropy Bohdan Nowy z Tanvaldu. „Já jsem si tento stroj navrhl i postavil. Je jediný s motorem Subaru SWX, což je boxer. Je to hlavně kvůli nízkému těžišti a dobré odezvě na plyn při nízkých otáčkách,“ pravil Bohdan Nowy. Většina jezdců měla i své navigátory, Bohdan Nowy však jezdil sám. „Spolujezdec vám může pomáhat s navigací, může ovládat také uzávěrky diferenciálu, ale vezete 80 kilo navíc. To může být velký handicap,“ vysvětlil svou samotu za volantem Nowy. Druhá sedačka je v mnoha kategoriích přímo předepsaná, ale není povinností mít spolujezdce.

Jízdu ve dvou zvolila jediná regionální posádka. Tvořil ji mistr Evropy z roku 2006 Petr Stanovský z Tupes a jeho navigátor Vojtěch Janíček. V kategorii Standard si dojeli pro třetí místo. I když se v závodech párkrát stalo, že se nějaké auto převrátilo, Petr Stanovský obavy neměl. „Karamboly se stávají, ale já tvrdím, že tento sport je bezpečnější než hokej či fotbal.“
Boršický písek byl často velmi zrádný, ale všichni přežili závod ve zdraví. „Jsme rádi, že nám majitel pískovny vyšel vstříc a závody povolil. Je to ideální příležitost pro jezdce si vyzkoušet jízdu na písku. Na mistrovství Evropy je pak nic nezaskočí,“ konstatoval předseda klubu Petr Kratochvíl.

Boršické závody, které se jely jako závěrečný osmý podnik domácího mistrovství Offroad Trialu, se více než vydařily. Čechoslováci opět dokázali, že patří k evropské špičce. Všichni se shodli na tom, že do Boršic přijedou zase. Fanoušci se proto mají na co těšit.

PALEC NAHORU - Bohové vždy patřili na ŽítkovouKdyž se řekne Žítková, tak všem jistě naskočí pojem „Žítkovské bohyně“. Jenže bohyně jsou už minulost. V současnosti ve stejné obci vládnou „Žítkovští bohové“. Nejsou to ale žádní léčitelé, či vykladači osudů, ale místní parta fotbalistů. Ti se stali podzimními mistry okresní soutěže skupiny C, v jedenácti zápasech získali 28 bodů. V souboji o vládce Kopanic porazili Starý Hrozenkov 4:2 a v poslední bitvě udolali v derby zálohu Strání 3:2. V tabulce mají před Hrozenkovem náskok čtyř bodů. FC Vodafix Žítková je celkem česko-sloven-ským. Na jeho soupisce je dvanáct Slováků a šest Čechů. Kapitánem mužstva je Michal Lebánek a trenérem Jan Kubáň. Nejlepšími střelci jsou Marián Mušuta s jedenácti a František Krasňan s deseti trefami. Ve svém znaku mají českou i slovenskou vlajku, znak obce Žítková a latinský nápis Dum spiro, spero, což znamená Dokud dýchám, doufám. „Žítkovští fotbaloví bohové,“ si za své podzimní výkony zaslouží palec jasně nahoru.

PALEC DOLŮ - Praha školila celky SlováckaFotbalové celky 1.FC Slovácko o víkendu dostaly od Sparty a Slavie pořádné školení. Muži odehráli asi nejhorší zápas na domácím hřišti, kdy si své uhráli snad je gólman Daněk a záložník Navrátil. „Slavii jsme kladli odpor jen do první gólu, pak už jsme byli jen sparing,“ prohlásil po zápase trenér Michal Kordula. Prohra 0:3, byla nakonec lichotivá, mohlo to být o hodně krutější.
Hůře dopadli dorostenci U19. Ti na Spartě Praha prohráli 1:6. O jedinou branku Slovácka se postaral obránce Olšanský. „V utkání jsme byli jasně horší a zaslouženě jsme prohráli,“ konstatoval trenér Pavel Němčický. Největší nářez si ale přivezli z Prahy dorostenci Slovácka U17, kteří padli ostudně 0:8. „Výsledek hovoří za vše. V herní kvalitě mužstev byl obrovský rozdíl, Sparta vyhrála takhle vysoko naprosto zaslouženě,“ přiznal barvu trenér Hlahůlek.
Slovácko – Praha víkendové skóre 1:17. Co k tomu dodat? Jeden palec dolů je ještě hodně mírné ocenění.

Autor: Vojtěch Johaník