„Do portugalského Montemoru odcestovala deblkanoe juniorských mistrů Evropy z roku 2018 ve velmi dobré formě. Tréninkové časy z Račic signalizovaly, že česká loď není bez šancí na dobrý výsledek. Ostatně na červnovém mistrovství Evropy chybělo moravské dvojici k bronzu na kilometru jen patnáct setinek,“ připomíná předseda klubu TJ Ostrožská Nová Ves a bývalý Zalubilův trenér Vít Pjajčík.

Výkon z páteční rozjížďky na 1000 metrů katapultoval Zalubila s Minaříkem na pozici lodě s nejlepším časem. „Což sice do jisté míry naznačuje aktuální výkonnost posádky, ale na druhou stranu to může být ošidné. V bojích o medaile se totiž závodí úplně jinak,“ připomíná.

Vývoj kilometrového finále se zdál jednoznačný pro ruskou loď. Vedle jedoucí Italové Casadei - Vykhodtsev ale využili možnost svézt se na vlně rychle jedoucího deblu Petrov - Romanov a stali se mistry světa s dvouvteřinovým náskokem. Čeští kanoisté se postupně propracovali na třetí místo, které uhájili před Kanaďany.

„Ziskem bronzu tak navázali na rok 2018, kdy se jim rovněž podařilo skončit na světovém šampionátu v Plovdivu, ale ještě v juniorské kategorii na třetím místě,“ říká.

Také na poloviční trati figurovali Zalubil s Minaříkem přehledu dosažených časů. „Tradičně pomalejší úvod české lodi s následným stupňováním tempa v druhé polovině závodu přinesl české lodi skvělý výsledek, stříbrnou medaili, když Rusové si světový titul již sebrat nenechali. Bronzoví skončili  Němci Adam s Pickertem,“ informuje Pjajčík.

Česká republika získala v Portugalsku celkem pět medailových umístnění, přičemž o čtyři z nich se postarali tři kanoisté. Kromě devatenáctiletého Jiřího Minaříka z Kojetína také od dva roky starší Jiří Zalubil z Ostrožské Nové Vsi a třiadvacetiletý olympionik Petr Fuksa z Nymburka, s nímž klečel ve čtyřkánoi na téže závodní dráze v roce 2015 i David Janík, další odchovanec slovácké kanoistiky.

V portugalském Montemor-o-Velho startovala rovněž kajakářka Kateřina Pjajčíková, když tu v roce 2012 jela finále deblkajaků juniorek na kilometru.

„Závodní kanál nedaleko Atlantiku se kvůli bočnímu větru netěší příliš velké oblibě. Uplynulý víkend výkony Jiřího Zalubila s Jiřím Minaříkem naštěstí neovlivnil,“ uvedl Pjajčík.

Kanoista Jiří Zalubil na evropských a světových šampionátech startuje od svých šestnácti let, tedy od roku 2016. Pro rodáka z Uherského Hradiště ale sezona ještě nekončí, protože v polovině září se v dánské Kodani uskuteční mistrovství světa dospělých, kde by měl startovat v závodě čtyřkánoí.

Autor: Milan Těthal