V rychlém sledu absolvovala tiskovku, focení, setkání se sponzory, fasování olympijské výstroje, oběd s bratrem Janem a ve čtvrtek odletěla vojenským speciálem s první várkou reprezentantů do Soči. To byl harmonogram uherskobrodské snowboardistky Šárky Pančochové těsně před zahájením zimních olympijských her. Zároveň to byla jediná možnost, kdy se nám Šárku podařilo zkontaktovat.

Rodačka z Uherského Brodu sice tráví drtivou většinu roku v zámoří, ale na svoje město nedá dopustit. „Já jsem se tam narodila, mám tam rodinu, spolužáky, kamarády, je to tam super. Mám k tomu městu vztah, ale je pravda, že v poslední době tam moc nejsem. Nejvíc se asi stýkám se spolužačkou ze střední školy Klárou. Většinou, když jsem v Česku, tak si zavoláme a sedneme někde na kafe. V Brodě moc snowboardové závody nebývají, ale určitě se tam zase ukážu," směje se třiadvacetiletá olympionička, která začínala na dnes už nefungující sjezdovce v Nezdenicích.

Na mega akci letošní sportovní sezony může Šárka využít svoje zkušenosti z minulé olympiády v kanadském Vancouveru. Před čtyřmi lety obsadila na U-rampě čtrnácté místo a moc nadšená z toho nebyla. Teď je zkušenější a před Soči je z ní cítit zdravé sebevědomí. „Tak, čtyři roky jsou dlouhá doba. Doufám, že jsem nějaké zkušenosti nabrala. Člověk si musí věřit, bez toho to nejde."

V Soči ji čeká kromě závodu na U-rampě také její silná disciplína slopestyl, ve které se budou olympijské medaile rozdávat vůbec poprvé. Závod plný překážek, skoků a jízdy po zábradlí začíná kvalifikací už ve čtvrtek 6. února, finále je na programu v neděli. „Když se povede jízda, kterou mám připravenou, tak budu OK a snad bude i ta placka. Tož fanděte a držte palce děcka," vzkazuje Šárka Pančochová svým fanouškům.

Mimo trénink a přípravu na svou disciplínu by se drtivá většina mladých českých sportovců ráda setkala v Soči s legendou našeho hokeje – Jaromírem Jágrem. Takové setkání už má ale malá velká Broďanka za sebou. Před čtyřmi lety v kanadském Vancouveru stála v nekonečném čekání na slavnostní zahájení právě za Jágrem, který byl vlajkonošem české výpravy.

„S Jardou jsem se setkala minule. Super kluk, jsem spokojená," usmívá se Šárka, která by se měla bezprostředně po svých disciplínách znovu objevit v hlavním městě. „Odlet ze Soči je naplánovaný na 16. února. V Olympijském parku v Praze na Letné se jede Volcom Peanut Butter and Rail Jam (série amatérských snowboardových závodů, které probíhají v řadě zemí celého světa – pozn. aut.), nejspíš se budu jen koukat. Ale budu tam," hlásí na závěr česká reprezentantka.

Jedním z největších fanoušků Šárky a zároveň člověk, který jí pomáhá s vyřizováním celé řady záležitostí, je její starší bratr Jan (30). Při jejím prvním startu pod pěti kruhy zorganizoval hromadné sledování závodu. Jestli se bude něco podobného konat i letos zatím neví. „Ještě nevím, jestli něco zorganizujeme, spíš to ale budu prožívat doma u televize," přemítá Jan Pančocha.

Kdy bude Šárka Pančochová na ZOH v Soči v akci?

Slopestyle

Čtvrtek 6. února: kvalifikace (11 hodin)

Neděle 9. února: semifinále (7.30) a finále (10.45)

U-rampa

Středa 12. února: kvalifikace (11), semifinále (16) a finále (18.30)

Šárka Pančochová – vizitka

Narození: 1. 11. 1990

Výška: 162 cm

Váha: 48 kg

Velikost bot: US 7

Přezdívka: Sharki

Další sporty a koníčky: Lezení, plavání, fitness, surfování.

Narodila se v roce 1990 v Uherském Brodě a začínala na sjezdovce v Nezdenicích. Na prvních závodech v Jasence u Vsetína si zlomila ruku.

V současnosti je Šárka nejlepší českou freestyle snowboardistkou.

Tomuto sportu se věnuje na profesionální úrovni a patří mezi světovou snowboardovou špičku. Ve světovém poháru závodí od listopadu 2007. O rok později získala titul juniorské mistryně světa v disciplíne Big-Air. V roce 2009 se umístila na 9. místě v disciplíně U – rampa.

Zatím vyhrála dva závody světového poháru. V roce 2010 triumfovala na U-rampě v Kreichsbergu, loni v prosinci vyhrála slopestyle v Copper Mountains. Na světovém mistrovství ve slopestyle skončila v roce 2011 na 2. místě.

Loni kvůli zlomené klíční kosti půl roku netrénovala.

V olympijském závodě v roce 2010 v kanadském Vancouveru na U-rampě obsadila celkově14. místo, chyběl jí pouze jediný bod k postupu do dvanáctičlenného finále.

Vzkazy pro Šárku z Facebooku
Individualisti: Šárko, coby brodští patrioti Ti držíme všechny palce. Medaile budou, to víme jistě :o) GO-SHARKA-GO!!!
Hodně štěstí, Šárko!!!!! KORUNKA LUHAČOVICE na Tebe myslí!!!
Markéta Pondělíčková: Držím všechny prsty co mám.
Petr Gajdůšek: Držíme palečky.
Melounek Ala Meloun: Hodně štěstí v Soči.
Lachim Levah: Ukaž jim to v Soči!
Ondra Lenk: XGames nevadí, ukážeš jim to na OH.
Martin Hloušek: Přesne, v Soči jim vytřeš zrak.
Igor Juricek: Celá parta ti držíme palce!
Dominik Škopík: Ukaž jim, co je v tobě.