Do anglického Sheffieldu se v prvním lednovém týdnu sjelo čtyřiašedesát nejlepších mladých squashistů světa. „British Open je naprosto výjimečný turnaj. O tom svědčí i skutečnost, že je řazen nad světový pohár a má vlastní označení Golden event,“ říká otec českého reprezentanta Miroslav Uherka. „Dá se říct, že v kategorii do 19 let se jedná o zmenšené mistrovství světa, přičemž kvalitativně je turnaj ještě lépe obsazen, neboť silné národní federace mohou nominovat hráče co do počtu bez limitů,“ dodal Uherka.

A právě tato skutečnost ovlivnila to, že Ondřej Uherka jako nenasazený dostal hned v 1. kole nejlepšího kanadského juniora Andrewa Shnella, který již hraje squash profesionálně. I přes bojovný výkon hráč Slovácké Slavie na svého soupeře nestačil a prohrál 0:3.

Dvaatřicítka hráčů vyřazených v prvním kole však pokračovala tzv. plate, což je obdoba u nás známé „útěchy“. A tady Ondřej Uherka exceloval. Nejprve bez problémů přehrál Američana Lovegrovea i Angličana Taylora (vždy 3:0) a ve čtvrtfinále jej čekal silný Francouz Moineau.

„Věděl jsem, že to bude těžký zápas, protože v posledním vzájemném zápase jsem proti němu neuspěl,“ povídal Ondřej Uherka. Tentokrát však byl lepší, zvládl koncovku rozhodujícího pátého setu a celý zápas vyhrál 3:2.

V souboji o finále na hradišťského reprezantanta, který v součané době obléká barvy brněnského Slovanu, čekal další český hráč Zbyněk Štandera. S tím měl z českých kurtů pasivní bilanci. Uherka byl však na turnaj skvěle připraven, svého soupeře dokonale zaskočil a ujal se vedení 2:0 na sety. „Pak jsem sice prohrál třetí set, vítězství jsem si ale už nenechal vzít,“ těšil se z výhry 3:1 Uherka.

V závěrečném finálovém zápase plate s Mexičanem Zarazuou měl rozhodnout, kdo obsadí konečnou 33. příčku. Z výhry 3:1 se nakonec radoval jeho soupeř. „Kvůli zabukovanému letadlu jsem bohužel musel zápas odehrát pouhé dvě hodiny po předchozím zápase a nedostatečná regenerace vykonala své,“ vysvětlil Ondřej Uherka. Jeho konečná bilance z British Junior Open 2010 – dvě porážky a čtyři vítězství – je však i tak vynikající. „Můžu jen litovat nešťastného losu prvního kola, umístění možná mohlo být ještě lepší,“ dodal na závěr.

Celkovým vítězem turnaje se stal vynikající Egypťan Mohamed El Shorbagy, který i mezi mužskými profesionály patří mezi nejlepší pětici na světě.