Takové dramatický dojezd dlouho ve Velkých Karlovicích neviděli.

Prvenství v sobotním hlavním závodu Karlovské 50 vybojoval specialista na dálkové běhy český reprezentant Stanislav Řezáč (Slavia pojišťovna Team).

Stříbrnou příčku obsadil Václav Sedláček (Silvini Madshus Team), třetí místo získal Jiří Ročárek, čtvrtý skončil Pavel Ondrášek (oba Vltava Fund Ski Team).

Všichni náročnou 50 kilometrovou trať ndojeli v čase 2:01:56.

Z regionálních lyžařů dojel Martin Holiš (BAP Pustevny, 2:25:20) desátý a Svatopluk Janečka ze Zlína (SKI-TURIST Velké Karlovice, 2:29:24) třináctý.

Průběh závodu byl od začátku zajímavý a dramatický byl až do konce. Od startu byl vpředu Sedláček. Toho následovali Ročárek, Řezáč a Ondrášek.

Toto pořadí vydrželo až do cílového prostoru. Ve spurtu pak byl nejlepší největší favorit Stanislav Řezáč.

,,Na náročné kopcovité trati to byl krásný závod. Vydařilo se také počasí,“ pochvaloval si Stanislav Řezáč. Toho tři největší soupeři donutili jet pořád naplno.

,,V cíli mi přálo štěstí. Nakonec jsem o špičku běžky vyhrál. O to víc si vítězství na Valašsku vážím,“ radoval se Řezáč.

Spousty diváků a frgály v občerstvovačkách

Vzhledem ke konkurenci, jaká se v letošní hlavní Karlovské 50 na startu sešla, je se svým výkonem spokojený také lyžař ze Zlína, který má kořeny ve Velkých Karlovicích Svatopluk Janečka. V mužích bral v absolutním pořadí za čas 2:29:24 třinácté místo. V kategorii čtyřicátníků skončil pátý.

,,Příznivá zima se spoustou sněhu byla nakloněná k tréninku. O to víc mě motivovalo zajet ve Velkých Karlovicích dobrý výsledek,“ přiznal se Janečka.

Ten v minulosti Karlovskou 50 už dokonce vyhrál.

,,V prvním okruhu, kdy byla stopa ještě zmrzlá a rychlá jsem nechtěl přepálit tempo. Ve druhém kole už hlavně na slunci stopa změkla. Přesto se mi jelo také dobře. A protože jsem si dobře rozvrhl síly a na trati mě nepotkala žádná krize, tak jsem se v průběžném pořadí pořád pohyboval okolo třinácté pozice. Chvíli se mnou také jel Michal Hradil ze Zlína. Ten ale v posledním kopci odpadl a nakonec skončil jednadvacátý,“ prozradil lyžař z krajského města v barvách klubu Ski-Turist Velké Karlovice.

Janečka si pochvaloval atmosféru okolo závodu.

,,Na trati byla spousta bouřlivých diváků. Někteří z nich měli zvony a to mě hnalo dopředu,“ užíval si pobyt na Valašsku.

A jak reprezentant domácího klubu povedený výsledek oslavil?

,,Po závodě jsem si dal guláš a potom jsem na běžkách odjel domů,“ svěřil se Svatopluk Janečka.

Do cíle toho letošního, který byl už podvanácté součástí šestidílného seriálu Ski Tour 2019, dojelo na tratích 50, 25 a 10 kilometrů 599 lyžařů.

V oblíbeném podniku si navíc v pátek zazávodilo ještě 193 dětí. Zajímavostí bylo, že se v občerstvovačkách mimo jiné podávaly i valašské frgály.

Další výsledky Karlovské 50

ŽENY 50 km: 1. Adéla Boudíková (Vltava Fund Ski Team) 2:26:44. 2. Lada Lanková (Silvini Madshus Team) 2:45:34. 2. Marcela Hloušková (Fortex Ski Moravský Beroun) 2:48:40.
MUŽI 25 km: 1. Piotr Michalek (Polsko) 1:06:46. 2. Michal Jurčo (Slovensko) 1:07:21. 3. Grzegorz Legierski (Polsko) 1:08:18.
ŽENY 25 km: 1. Monika Pokorná (Žďár nad Sázavou) 1:17:42. 2. Eva Ševcová (Police nad Metují) 1:31:38. 3. Lubomíra Kalinová (Česko) 1:32:03.
MUŽI 10 km: 1. Ondřej Zadrobílek (Adidas Runners Prague) 39:53. 2. Libor Fortelný (Ski Team Vysočina) 44:26. 3. Matěj Čejka (Česko) 53:23.
ŽENY 10 km: 1. Eliška Srnská (Žďár nad Sázavou) 45:09. 2. Adéla Mrňová (Žďár nad Sázavou) 55:28. 3. Jolana Helčáková (Česko) 55:39.