Kanoisté zpod Buchlova totiž z Račic přivezli fantastických dvacet cenných kovů, z toho tři nejcennější.

„Musím přiznat, že takovou sbírku jsme nečekali,“ usmíval se po šampionátu Vít Pjajčík. Podle očekávání si nejlépe vedli sourozenci Machovi, kteří se na stupních vítězů protočili jedenáctkrát, jejich oddíloví kolegové jim ovšem zdatně sekundovali.

V Račicích ale nešlo pouze o medaile a body do Českého poháru. Martin a Monika Machovi totiž usilovali o nominaci na Regatu olympijských nadějí. A úspěšně! „Dá se říct, že to byl hlavní cíl šampionátu,“ uvedl trenér Pjajčík.

Už první den třídenního klání naznačil, že novoveská výprava bude úspěšná. Hned tři medaile si na své konto připsala na kilometrové trati juniorka Monika Machová. Stříbro a bronz přidal Martin Mach, pro třetí místo si mezi veterány dojel Vít Pjajčík (C1 500 m). Naprostým šokem pak byla bronzová medaile v podání třináctiletého Filipa Hatláka, který společně s Nymburským Gachem uspěl v závodě C2 500 m. „Pádluje teprve pár měsíců, tato medaile pro něj určitě bude povzbuzením do další dřiny,“ myslí si trenér Pjajčík.

Kromě medailí obsadili finálová umístění i zbývající dva závodníci z O. N. Vsi. Klára Silnicová dopádlovala na K2 osmá, Filip Nikl si přes těžkou mezijízdu zajistil účast ve druhém finále, kde dojel třetí (12. celkově).

Pětisetmetrová trať znamenala pro O. N. Ves trojnásobnou zlatou radost. Dvakrát ukázal všem záda Martin Mach (K2 a K4 500m) a jednou benjamínek Jakub Mlčoch. Další medaile přidaly Monika Machová (3. na K2 a K4) a dvojice Karla Zalubilová, Kateřina Pjajčíková (K2). Machová zajela ještě čtvrté místo v redukovaném pořadí K1, celkově desátí (první ve finále 2) skončili Filip Nikl spolu s černožickým Kotěrou na deblkajaku. Kajakářka Silnicová byla dvanáctá na singlkajaku stejně jako Zuzana Mocharová na deblkajaku s vltavotýnskou Helenou Šusovou, kanoista Hatlák byl na téže trati třináctý. Ve své premiéře nezklamal ani nejmladší člen výpravy, teprve sedmiletý Jiří Zalubil.

Poslední den Novovešťané zaokrouhlili medailovou bilanci na rovnou dvacítku. Přispěli k tomu: mezi veterány Pjajčík (2. C1), Jakub Mlčoch (2. K2), žačky Klára Silnicová (3. K4), Martin Mach (3. K1), Kateřina Pjajčíková (2. mK1), Karla Zalubilová (3. mK1) a Machová (3. na K4).

MEDAILOVÁ BILANCE O. N. VSI: 3x zlato: dorostenec Martin Mach (K2 a K4 500 m), benjamínek Jakub Mlčoch (mK1 500 m). 5x stříbro: juniorka Monika Machová (K1 1000 m), dorostenec Martin Mach (K2 1000 m), benjamínka Kateřina Pjajčíková (mK1 500 m), veterán Vít Pjajčík (C1 200 m), benjamínek Jakub Mlčoch (K2 500 m). 12x bronz: juniorka Monika Machová (K2 500 a 1000 m, K4 200, 500 a 1000 m), dorostenec Martin Mach (K1 500 a 1000 m), žák Filip Hatlák (C2 500 m), žačka Klára Silnicová (K4 500 m), benjamínky Kateřina Pjajčíková a Karla Zalubilová (K2 500 m), benjamínka Karla Zalubilová (mK1 500 m), veterán Vít Pjajčík (C1 500 m).