VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nevidomá kuželkářka přivezla z mistrovství světa tři stříbrné medaile

Rakovice, Dolní Němčí – Tři stříbrné medaile ze 3. mistrovství světa zrakově postižených kuželkářů si o posledním květnovém víkendu přivezla ze slovenských Rakovic osmatřicetiletá Daniela Hladíková z Dolního Němčí. Stříbro brala jak za celkové umístění v kategorii, tak za druhý nejlepší výkon ve finálové části soutěže i za výkon družstev, o nějž se přičinila celá tříčlenná reprezentační výprava České republiky.

5.6.2015
SDÍLEJ:

Ze 3. mistrovství světa zrakově postižených ve slovenských Rakovicích si nevidomá Dolněmčanka Daniela Hladíková přivezla tři stříbrné medaile. Foto: Petr Hladík

Daniela Hladíková sice na Slovensku neobhájila titul mistryně světa z minulého šampionátu v roce 2011 v Sarajevu, kde porazila svou velkou konkurentku, Chorvatku Petru Deša, ale s třemi stříbrnými kovy se stala nejúspěšnějším členem naší reprezentační výpravy.

„I když zisk jakýchkoliv medailí na mistrovství světa je jedinečná událost, přinejmenším stejnou radost mám z letošních výsledků. Loni jsem absolvovala onkologickou léčbu, a tak byl nástup k hraní kuželek samozřejmě pomalý, jednak kvůli výpadku v tréninku, jednak i kvůli zhoršené kondici," vysvětluje Daniela Hladíková s tím, že na šampionát jela proto nejistá. Její výkony před ním byly sice dobré, ale nevyrovnané. „Dala jsem si za cíl hru úplně nezkazit, a když to půjde, dostat se do finále," doplňuje úspěšná kuželkářka a maminka devítiletého synka Ladislava. Možnosti české výpravy byly přitom téměř do poslední chvíle nejisté, protože Český svaz zrakově postižených sportovců kuželkářské soutěže finančně nepodporuje. „Nakonec se podařilo získat peníze, které nám umožnily sestavit alespoň kompletní družstvo žen a této významné soutěže se zúčastnit. Na Slovensko jsme tedy jeli v sestavě Ivana Vlachová (slabozrací), Anna Paulusová (se zbytky zraku) a Daniela Hladíková (nevidomí). Doprovodili nás trenéři, Jaroslav Komárek a Zdeněk Paulus," vypočítává Daniela Hladíková.

Nakonec vynesly skvělé výkony celého reprezentačního týmu ČR druhé místo v soutěži družstev. Předběhly jej pouze favorizované Chorvatky. Bronzovou příčku obsadily Rumunky. O další dvě stříbra se postarala Daniela Hladíková. Té v Rakovicích oplatila porážku ze Sarajeva právě Chorvatka Petra Deša. Třetí skončila Polka Regina Szczypiorská. „Největší význam přikládám umístění v soutěži družstev, kde se nejvíce projeví úroveň celého týmu a záleží na tom, aby všichni hráči předvedli hru velmi vysoké kvality. A to se podařilo nám všem, samozřejmě také ale díky vynikajícím trenérům, kteří mají na výkonech hráčů významný podíl. Jejich práce si velmi ceníme," řekla závěrem Daniela Hladíková.

Soutěž zrakově postižených má oproti hře zdravých kuželkářů určité odlišnosti. Hraje se na 120 hodů do plných, dorážka se do soutěží vůbec nezařazuje. Patrné jsou také rozdíly ve výkonech jednotlivých kategorií. Proto se družstva skládají ze zástupců všech kategorií podle stupně zrakové vady, aby bylo srovnání výsledků spravedlivé a vlastně vůbec možné. Stupeň omezení slabozrakých hráčů není tak velký, proto mohou hrát s rozběhem, stejně jako zdraví kuželkáři. Kuželkáři se zbytky zraku a nevidomí hrají bez rozběhu, většinou ze stoje rozkročného oběma rukama. Obzvláště u nevidomých je pak velmi nutná spolupráce s trenérem, který hráči popisuje směr a styl jeho hodů. Nevidomý kuželkář na základě trenérovy navigace upravuje směr hodů a opravuje případné další chyby.

Autor: Pavel Bohun

5.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

Kvůli srážce dvou osobních aut s traktorem na silnici E50 procházející Chřiby museli hasiči vyprošťovat dva muže a jednu dívku hydraulických zařízením.FOTO: HZS Zlínského kraje
5

V Chřibech se srazila dvě auta s traktorem

Po patnácti letech končí v Poslanecké sněmovně Antonín Seďa

Propast České strany sociální demokracie (ČSSD), která v letošních volbách do poslanecké sněmovny získala pouze něco málo přes sedm procent hlasů, odneslo několik stálic české politické reprezentace. Jednou z nich byl od roku 2002 také sedmapadesátiletý Antonín Seďa.

Stanislav Blaha: Starostou budu minimálně do komunálních voleb

ROZHOVOR / FOTOGALERIE / Poslanecký mandát hned při své první kandidatuře do Poslanecké sněmovny získal lídr Občanské demokratické strany (ODS) ve Zlínském kraji a také starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha. 

AKTUALIZOVÁNO

Na Slovácku zvítězilo ANO, druhé KDU-ČSL a třetí SPD

VIDEA / FOTOGALERIE/ Ve Zlínském kraji už je sečteno. Voliči našeho regionu si vybrali do čela hnutí ANO 2011, které získalo v kraji 28,76 % hlasů. Druhá skončila SPD Tomio Okamury (12,90 %), následovaná KDU-ČSL(11,41 %).

ODS zapíjela poslanecký mandát Stanislava Blahy šampaňským

FOTOGALERIE / Nejprve vládla poklidná atmosféra v přítmí projektoru, který na zeď uherskohradišťské komunitní kavárny Cafe 21 vysílal první čísla volebních výsledků. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení