Kolajovi se tak vyplatila poctivá zimní příprava, kdy pilně trénoval na písku. „Jedinou vadou bylo, že jsme byli nuceni trénovat pouze na motocyklu 65 ccm s řazením,“ říká petr Kolaja starší, jezdcův otec, trenér a mechanik v jedné osobě. Všechny letošní šampionáty (ČR, SK, Evropu a svět) totiž absolvuje na novém stroji KTM 50ccm-automat, který ovšem rakouská firma včas nepřipravila.

Úřadující mistr republiky GOLD FREN cupu a mistr Zlínského kraje tak odjížděl do maďarského Paksu, jižně pod Budapešť, smířen s tím, že závod odjede na motocyklu 65 ccm pouze tréninkově. „V kategorii do 50 ccm si děláme zálusk na mety nejvyšší,“ říká Kolaja starší. „Chceme využít možnosti dojet tuto kategorii, která je vypsána do osmi let včetně. Nicméně jsme se rozhodli, že pojmeme tento závod jako trénink, je to lepší než ležet doma na gauči, a v průběhu sezony se pokusí malý závodník dohnat bodovou ztrátu z tohoto prvního podniku.“

Na místě však čekalo na Kolajův tým milé překvapení. „Oslovil nás majitel firmy GOLD FREN s tím, že pro nás má motorku 50 ccm, kterou nám na závod přivezl, takže jsme mohli závod odjet regulérně,“ říká otec malého motokrosaře. Ambice si však nemohli dělat nejvyšší, neboť motorka byla sice nová, ale jen sériová bez větších řidítek, speciálního plynu, s továrním výfukem a neseřízenou spojkou. Na úpravy už bylo pozdě, tak se šlo rovnou na věc. „Tatínek prohlásil, že jezdec určitých kvalit umí zajet i na koze, a tak jsem vyjel na trať na koze,“ usmívá se sedmiletý motokrosař.

První trénink ve velkém blátě Kolaja neabsolvoval, do měřeného tréninku vyjel přímo z depa a po krátkém seznámení s tratí zajel nejrychlejší kolo. „Vsadili jsme na to, že máme natrénováno a že může počítat se zkušenostmi a Petrovou vyježděností,“ povídal Kolaja starší. Na závod se sjelo 18 závodníků z 6 států Evropy. Petr Kolaja ovšem potvrdil své kvality a v obou jízdách rozdílem třídy triumfoval, když soupeři vždy od první zatáčky viděli pouze jeho záda. Odměnou za vítězství byl závodníkovi ze Strání půlmetrový pohár a plný počet bodů.