Zhruba dva a půl tisíce účastníků poměří své síly v šestnácti sportovních a dvou kulturních disciplínách. Kromě Uherského Hradiště a Zlína se bude zápolit také v Otrokovicích, Ostrožské Nové Vsi, Hluku, Starém Městě a Luhačovicích.

O tom, že sport a zvláště pak atletika jsou v Uherském Hradišti doma, se bude snažit návštěvníky přesvědčit výstava fotografií o Daně Zátopkové, jejíž zahájení je v hradišťské jezuitské koleji naplánováno na nedělní 15. hodinu. Unikátní kolekci snímků dával dohromady starosta města a sportovní příznivec Květoslav Tichavský.

„K vidění budou i fotografie dosud nikde nepublikované, které jsem získal od různých známých Dany Zátopkové. Tematicky nejsou jen sportovní, ale třeba i z tanečních nebo ceremoniálu prohlášení čestnou občankou města. Po skončení výstavy na konci prosince jeden panel fotografií zůstane ve stálé expozici," doplnil detaily starosta Tichavský.

Do dresu Zlínského kraje se od pondělí do čtvrtku oblékne řada mladých sportovců ze Slovácka. Bude mezi nimi i několik pověstných želízek v ohni. Na atletickém oválu se bude snažit třeba patnáctiletá odchovankyně uherskohradišťské Slovácké Slávie Kateřina Vávrová, která v několika posledních závodech trhala rekordy na kratších běžeckých tratích.

V plavání by měl vynikat další slovácký slávista Marek Hoffmann. Ten především ve stylu motýlek sbírá jednu medaili za druhou. Úspěchy by mohl region zaznamenat i ve střelbě, tahouny budou zástupci Sportovně střeleckého klubu Nivnice. Veronika Smetanová loni vystřílela titul mistryně republiky v kategorii vzduchová puška na 40 ran. V minulém roce se stejně dobře vedlo také nivnickému reprezentantu Františku Smetanovi, ten uspěl na republikovém šampionátu mladších dorostenců ve sportovní malorážce.

Hry VI. letní olympiády dětí a mládeže pořádá Český olympijský výbor, Zlínský kraj akci podpoří více než 13 miliony korun. Generálním partnerem je pak potravinářská společnost Hamé. „Jde o významnou událost pro celý kraj, s její podporou jsme neváhali," prohlásil generální ředitel Hamé Martin Štrupl.

Letošní největší sportovní událost regionu je inspirována originálními olympijskými hrami. Mladí účastníci budou sledovat zapálení olympijského ohně, zaregistrují se v olympijském centru a užijí si ceremoniály s předáváním medailí.

„Od pondělí do čtvrtka posílí za spolupráce Českých drah železniční spojení mezi Zlínem a Uherským Hradištěm olympijské vlaky. V obou městech navíc budou fungovat SOBy – speciální olympijské busy," dodala mluvčí krajského úřadu ve Zlíně Gabriela Sýkorová Dvorníková. Upozornila, že vstup na veškeré sportovní i ceremoniální akce je pro veřejnost volný.Logo olympiády.

Řidiči projíždějící Uherským Hradištěm musí v souvislosti s konáním dětské olympiády počítat s dopravními uzavírkami:

Neděle 23.6. Studentské náměstí, ulice Stonky a parkoviště před krčkem (10–16 hod.)
Pondělí 24.6. ulice 28 října od Stonků po 1. máje, Nad Rybníkem, Pod Šibenicí (9–14 hod.)
Čtvrtek 27.6. Studentské náměstí, ulice Štefánikova od Tůní a U Moravy od konce Verbířské (9–14 hod.), Masarykovo náměstí (18–22 hod.)

Zdroj: mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma