Na co se mohou diváci těšit a jak ke vzniku celé akce došlo, jsme si povídali s hlavním organizátorem a duší podniku Antonínem Tonym Podškubkou (59).

Na co všechno se fanoušci vypracovaných svalů mohou těšit?

V Kunovicích se nebude konat jen Mistrovství České republiky v kulturistice, ale také šampionát v body fitness juniorů, juniorek a masters. Posledně jmenovaná kategorie přitom bude závodit pouze v klasické kulturistice.

Co si mají nezasvěcení představit pod pojmem body fitness?

Tady se hodnotí nejen sladěnost a souměrnost postavy, je ale nutné předvést i nějaký akrobatický výkon v náležité choreografii.

Pro domácí příznivce určitě bude hodně atraktivní kategorie masters, kde má hradišťský region celou řadu želízek v ohni…

Masters je kategorie, ve které soutěží bývalí kulturisté. Je ještě rozdělena podle věku a váhy soutěžících. Nejnižší věková kategorie této skupiny je 40 až 50 let, pak následuje 50 až 60 let a nejvyšší je nad 60 roků. Za pořadatele TyTi – sportstudio budou startovat „mohykáni“ Imrich Oláh (51 let), Milan Vanďurka (51) a moje maličkost. Slováckou Slavii Uherské Hradiště budou reprezentovat Pavel Valenta (55 let) a v kategorii do 50 let Jiří Němec (49).

Připravena jsou také některá překvapení. Můžete prozradit víc?

V nejstarší kategorii masters se v Kunovicích představí nejstarší evropský závodník Josef Krupa z Blanska, kterému je už úctyhodných třiasedmdesát let. Startovat bude i nestor tohoto sportu, 66letý Franta Zálešák. A to i přesto, že má oba kyčelní klouby umělé. V juniorkách jistě bude pastvou pro oči vystoupení loňské mistryně světa v body fitness Evy Sváčkové, která pochází z Vlčnova.

Kde se vzala v Kunovicích kulturistická tradice?

Tradice kulturistiky sahá do začátku sedmdesátých let. Sešla se zde skupina lidí, kteří se chtěli kulturistice věnovat. Pamatuji si, že v šedesátých letech se promítal v kinech americký historický velkofilm Romulus a Remus. Přiznám se, že i mne tehdy vypracované postavy obou hlavních představitelů inspirovaly k zájmu o kulturistiku. Tehdy jsem ale vůbec netušil, že se stane mým celoživotním osudem. V roce 1971 jsem se vrátil z vojny a přijal jsem nabídku Jana Habarty a vstoupil do oddílu kulturistiky v Kunovicích, za které jsem tehdy ještě hrával fotbal. Zlomem bylo otevření sportovní haly v roce 1972, kde našel oddíl útočiště a kde se jeho činnost mohla rozvíjet opravdu naplno. A tady jsem zakotvil celých třicet let a vytrénoval řadu mistrů ČSSR.

Podobné vrcholné akce, jako bude ta sobotní, jste už dříve v Kunovicích pořádali…

V sedmdesátých a osmdesátých letech jsme pořádali řadu vrcholných soutěží v kulturistice i v silovém trojboji v kategorii juniorů i seniorů. Naposledy to bylo v roce 1982 mistrovství ČR mužů.

Jak moc složité je organizování podobného podniku dnes?

Musím říct, že v dnešní době je to po všech stránkách mnohem náročnější. Kupodivu nás při přípravě zklamaly velké firmy, které jsme požádali o podporu, nicméně k dnešnímu dni je rozpočet pro celou akci saturovaný, i když jsme museli jeho rozsah a doprovodné programy poněkud zúžit. Na druhou stranu nás zcela jednoznačně podpořila a vyšla nám vstříc kunovická radnice, která má nad touto vrcholnou sportovní akcí záštitu.

Více informací naleznete na www.tonysport.cz