Šestiletý Matějík odletěl na světový šampionát do Jihoafrické republiky spolu se svým stájovým kolegou Dušanem Hůlkou po náročné přípravě a s velkými ambicemi. „Zatímco pro Ondřeje to byla první zkušenost na světovém kolbišti, zkušenější jedenáctiletý Dušan absolvoval svůj první světový šampionát již v roce 2005 v Paříži. Tehdy také jako šestiletý,“ prozradil Pavel Hůlka z Tufír teamu.

Do Pietermaritzburgu se sjelo přes 700 jezdců z 32 zemí světa. I pořadatelé si odbyli svoji premiéru v podobě nové dráhy se dvěmi startovacími pahorky. Jeden zvlášť pro elitní jezdce a druhý pro challengové kategorie. Mezi sebou se tak proplétaly bikrosová se supercrosovou drahou.

,,Dráha byla rychlá, bez povrchu, takže se jelo přímo na hlíně. Oproti plánům, pořadatelé prodloužili dráhu a ve výsledku měřila 400 metrů, což úplně nevyhovovalo našim jezdcům. Navíc jsme neměli možnost si dráhu dostatečně natrénovat, jelikož jsme měly jen dva devadesáti minutové tréninky“ netěšily podmínky Hůlku.

Ondřej Matějík přesto s přehledem zvítězil ve všech svých kvalifikačních jízdách. Svého přemožitele našel až v semifinále, díky druhému místu si však i tak s přehledem vybojoval účast ve finále. Tam ovšem neměl zrovna šťastný los, počítač mu totiž přidělil nejméně výhodnou osmou dráhu. „I přesto dokázal skvěle odstartovat a postupně zavírat soupeře. V první zatáčce byl na třetím místě v kontaktu s vedoucími jezdci. Na třetí rovině všem začaly pomalu docházet síly a pole jezdců se nepatrně roztrhalo. Ondra si tak přijel pro svůj životní výsledek – bronzovou medaili,“ popsal Pavel Hůlka dramatický průběh závodu.

O něco hůře se vedlo druhému z jezdců Tufír teamu Dušanu Hůlkovi, který měl problémy už v tréninku. „Bohužel spadl a trénink dojížděl s bolestmi ruky,“ litoval jeho otec. V kvalifikačních jízdách zajel třetí místo a do semifinále tak nastupoval z nevýhodné osmé pozice na startu. Po dobrém startu se dvě roviny držel na postupovém čtvrtém místě. Na třetí rovině si však zvolil špatnou stopu v zatáčce a ztratil rychlost, což ho stálo dvě pozice v pořadí. Celkově tak na mistrovství světa vybojoval 11. místo.

,,Oba jezdci předvedli kvalitní výkony a potvrdili, že patří do světové špičky. Příští rok je mistrovství světa v Dánsku, takže to nebude tak finančně náročné, rádi bychom vyslali ještě větší výpravu, aby naši jezdci sbírali zkušenosti z velkých závodů. Máme v oddíle několik nových talentů, kteří jsou adepty na účast na šampionátu,“ zhodnotil výsledky majitel Tufír teamu Lubomír Šlosar.(ms)