„Je to neuvěřitelné. Kdyby mi to někdo řekl před šampionátem, tak bych mu nevěřil. Před odjezdem jsem totiž myslel na postup do finále, a kdyby se podařilo čtvrté místo, tak by to bylo perfektní. Ale že vyhraju…," povídal Michal Plocek, jako by svému triumfu pořád nemohl uvěřit.

„Michalovy výsledky napovídaly, že by mohlo vyjít dobré umístění, předpoklady se ale nakonec naplnily víc, než jsme čekali," radoval se Plockův trenér Milan Šurý.

Jeho svěřenec si na slovinském jezeře Bled počínal naprosto suverénně. Velmi důležité bylo, že parádně zvládl rozjížďku, kterou vyhrál stylem start – cíl s náskokem osmi vteřin. „Čas 7:17,77 sice nebyl nic moc, Michal měl ale velký náskok, a tak se mohl šetřit na finále," poznamenal Milan Šurý.
Vítězové rozjížděk si zajistili přímou účast ve finále. „Nemusel jsem absolvovat opravné jízdy, takže jsem ušetřil další síly. To možná bylo klíčové," nechal se slyšet osmnáctiletý hradišťský veslař.

Start do finále vyšel Plockovi na jedničku a brzy si na své soupeře vytvořil mírný náskok. V polovině trati vedl asi o tři vteřiny, takže mohl své rivaly pohledem kontrolovat. „Jako vítěz rozjížďky jsem jel v prostřední dráze, takže jsem měl dobrý přehled. Vedl jsem asi o loď a půl," popisoval závod Plocek, na kterého ale ve třetí pětistovce přišla mírná krize. Největší favorit na titul – domácí borec Markovič – začal z jeho náskoku decimetr po decimetru ukrajovat. „Asi dvě stě metrů před cílem už byl 
v kontaktu, byl jsem jen o tři čtvrtě lodi vpředu. Pak jsem to ale dokázal zvednout a drtivým finišem jsem si první místo pohlídal," uvedl Michal Plocek.

Nejenže pohlídal. Soupeř jeho nástup vůbec nezachytil a český reprezentant zvítězil o více než čtyři vteřiny! Dalším příjemným šokem byl výsledný čas 6:56,94. Osobní rekord si Plocek vylepšil o neskutečných devět vteřin. „Formu se podařilo vyladit opravdu parádně. Kdybych zajel můj stávající nejlepší čas, sotva by to stačilo na bronz," usmíval se závodník VK Slovácko.

Mistrovstvím Evropy ale sezona Plockovi rozhodně nekončí. Po menší oslavě, na které si připil šampaňským, už začal s přípravou na další vrcholy. V polovině července jej čeká mistrovství republiky a o měsíc později světový šampionát v bulharském Plovdivu. „Uspět chci samozřejmě v obou závodech, ale formu přece jen budeme časovat na mistrovství světa," prozradil Michal Plocek. Kdyby se mu povedlo zopakovat výkon ze Slovinska, možná by mohl do sbírky přibýt další cenný kov…