Na jezeře Čtverec se představilo 338 pádlujících z jednačtyřiceti oddílů a klubů nejen z České republiky, ale i Slovenska, Lotyšska, Rakouska, Bulharska a Rumunska. Bojovalo se na trati 200, 500 a 2000 metrů, celkem bylo k vidění 201 jízd.

Páteční podvečerní úvod byl ve znamení prologu Okolo Čtverca, kdy se na hladině jezera objevilo mnoho kánoí a kajaků. O takřka tři sta sad medailí se začalo pádlovat v sobotu na pěti set metrové trati.

„Singly a deblové posádky se objevovaly v devíti vybójkovaných drahách. Bouřka sice sobotní časový pořad narušila, ale odpolední program se plánovaného harmonogramu držel,“ uvedl hlavní organizátor a ředitel závodu Vít Pjajčík.

Na závěr závodily čtyřkajaky a čtyřkanoe, mixy na deblkajacích a proběhlo raritní utkání sedmikánoí Česko - Slovensko. Nezapomnělo se ani na přítomné úspěšné reprezentanty z letošního evropského a světového šampionátu juniorů a do 23ti let, kterým přišli poděkovat zástupci obce.

Starostka Jaroslava Bedřichová s místostarostou Jaromírem Lažkem nechyběli ani na večerním předávání upomínkových darů zástupcům jednotlivých oddílů, klubů, rozhodčích a organizátorů.

Neděli zahájila klání benjamínků a benjamínek (12tiletých a mladších) na dvoukilometrové trati, poté přišly na řadu dvoustovky v obdobném sledu disciplín, jako den předcházející.

Speciálním vloženým závodem byl souboj mistrů, akorát místo nepřítomného Lukáše Hrábka zasedl do lodi spolu s Lukášem Součkem, Robertem Knoškou a Ondřejem Prchlíkem kajakář pražské Sparty Šimon Hruška.

Jiří Zalubil má za sebou účast na mistrovství světa v německému Duisburgu.
Zalubil skončil na mistrovství světa v Duisburgu s novým parťákem desátý

Domácí vyslali na start úctyhodných 55 pádlujících, kteří skončili sice druzí, ale výběr nejlepších slovenských chlapců a děvčat do čtrnácti let týmové hodnocení odmítl, tudíž vítězná trofej zůstala v loděnici pořadatele, druhý skončil TTS Trenčín, třetí pak Prosport Sezemice a Kajak klub Kadaň.

Spolu se starostkou Bedřichovou potřásl pravicí oceňovaným i Luděk Galuška, vedoucí Centra slovanské archeologie Moravského zemského muzea.

Účastníci i přes termínovou kolizi s mistrovstvím světa a olympijskou kvalifikací v německém Duisburgu byli z pohodové atmosféry a výborné organizace opět nadšeni.

Mezinárodní mistři a mistryně Moravy v rychlostní kanoistice 2023 (dospělí):
500 metrů:
singlkanoe: Suchý Matěj (SEZemice), Studničková Klára (Ostrožská Nová Ves)
deblkanoe: Suchý Matěj (SEZ) / Suchý Jaroslav (SEZ), Andrýsková Simona (ONV) / Studničková Klára (ONV)
singlkajak: Macháček Jan (DUkla Praha), Schenk Emily (WSV OTTensheim)
deblkajak: Macháček Jan (DUP) / Macháček Vojtěch (DUP), Rager Marlene (WAT Wien) / Schenk Emily (OTT)
200 metrů:
singlkanoe: Suchý Jaroslav (SEZ), Studničková Klára (ONV)
deblkanoe: Suchý Matěj (SEZ) / Suchý Jaroslav (SEZ), Andrýsková Simona (ONV) / Studničková Klára (ONV)
singlkajak: Macháček Jan (DUP), Husáriková Diana (TTS Trenčín)
deblkajak: Prchlík Ondřej (ONV) / Souček Lukáš (USK Praha), Černohousová Silvie (KVS Žamberk) / Balcarová Nikola (ONV)