Závodník oddílu kanoistiky TJ Ostrožská Nová Ves se společně s triem parťáků Kučera--Voltr-Dostál musel sklonit před reprezentacemi Ruska, Německa, Slovenska, Maďarska a Španělska.

„Zatímco loňská šestá příčka byla pro příznivce rychlostní kanoistiky příjemným překvapením, letos jsme všichni čekali asi o něco lepší výsledek,“ poznamenal k vystoupení českého kvarteta novoveský trenér Vít Pjajčík.

Jeho slova nepostrádají logiku. Česká posádka z předcházejícího roku totiž doznala jen jedné malé změny, když děčínského Němce, který už závodí mezi dospělými, vystřídal pražský Kučera. „To je shodou okolností syn Reného Kučery, bývalého deblového kolegy novoveského odchovance Petra Hrušky, se kterým dosáhl řadu výborných výsledků, včetně finálového umístění na olympijských hrách v Barceloně,“ poznamenal Pjajčík.

Martin Mach se měl v Rusku společně se svým tradičním parťákem Josefem Dostálem z KVS Praha původně představit ještě na nově zavedené olympijské dvoustovce, k tomu ale nakonec nedošlo.

Bilanci si tak novoveský reprezentant bude moci vylepšit až v příštím roce buď na kontinentálním šampionátu, který se uskuteční v chorvatském Záhřebu, nebo především na mistrovství světa juniorů v Litvě. „Martin pádlující ‚na vlně‘ svého otce Bohuslava a sestry Moniky se určitě bude chtít chopit své poslední juniorské šance,“ je Vít Pjajčík přesvědčený, že v příštím roce už se bude slavit medaile.

Než však další úspěšný kajakář z Ostrožské Nové Vsi začne novou kvalifikační cestu k příštímu vrcholu, čeká jej mistrovství republiky v Račicích. Na něm se může nominovat pro tradiční regatu olympijských nadějí, jejímž dějištěm bude v září piešťanská Sľňava.

Michal Sladký, Vít Pjajčík