Pátý ročník turnaje, který se již tradičně pořádá na staroměstské louce směrem na Huštěnovice, odstartoval v sobotních ranních hodinách pod záštitou Sdružení střelců ze silných luků pro Českou a Slovenskou republiku (CSWBS) .

„Jedná se o jeden ze čtyř turnajů, které pořádáme každým rokem. Tradičně se soutěží ve flightu, což je střelba na vzdálenost, cloutu, při němž střílíme ve vzdálenosti 169 metrů co nejblíže umístěné vlajky, a targetu. Ten je nejznámější disciplínou, ale také nejnáročnější, kdy se střílí ze sto yardů na terč,“ popsal hlavní soutěžní disciplíny za CSWBS Miroslav Hlavačka.

Už jenom trefit terč na takovou vzdálenost, je podle Miroslava Hlavačky úspěchem. „Když se někdo trefí z šesti pokusů do terče dvakrát, počítá se to za výjimečný úspěch. Střelec totiž musí počítat s poryvy větru a taky funguje trochu stres z terče. Máme totiž vyzkoušené, že slaměného panáka jsme schopni trefit o dost spolehlivěji,“ zasmál se.

Na rozdíl od luků, kde se používá pro všechny disciplíny jeden a ten samý, se v historické lukostřelbě striktně odlišují různé druhy šípů. „Úplně nejzákladnější šíp je BLBS, minimální váha je 52 gramů a má přesně stanovenu délku opeření a délku hrotu. Poté střílíme šípy Livery. Minimální váha je 64 gramů a taktéž má přesně stanovený rozměr peří. Poslední typ je takzvaný čtvrtlibrák. Minimální váha je 114 gramů. Právě s ním se porovnávají dostřely,“ dodal předseda CSWBS Pavel Šešulka z Brna.

Turnaj nakonec ovládl právě Pavel Šešulka následovaný Janem Kašparem a Miroslavem Hlavačkou.